Védőital áfa levonása

Kérdés

Kedves Szakértő! Fizikai dolgozók részére biztosított meleg védőital áfa-jával kapcsolatban kérném a segítségét. Cégünk nagy létszámú fizikai dolgozót alkalmaz. Az Áfa tv. 124. § (1) k) pontja tételesen tiltja az ital áfájának levonásba helyezését és a 125.§ mentesítő szabályai között sem található a védőital. Ebből az következik, hogy az áfát levonásba helyezni nem lehet. Ennek ellenére a cég könyvvizsgálója szerint fizikai dolgozónak biztosított meleg tea, védőital áfa-ja visszaigényelhető. Valóban visszaigényelhető a meleg védőital áfa-ja? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: Kosztek Attiláné


Válasz

Tisztelt Kérdező!

A kérdésből nem derül ki, hogy milyen körülmények között végzik a tevékenységet a fizikai munkások.

A 3/2002. SzCsM-EüM együttes rendelet 7. § (10) bekezdése kimondja, hogy a a munkahelyi klíma zárttéri és szabadtéri munkahelyen a 24 °C (K) EH értéket (effektív hőmérséklet) meghaladja, a munkavállalók részére igény szerint, de legalább félóránként védőitalt kell biztosítani. A folyadékveszteséget általában 14-16 °C hőmérsékletű ivóvízzel kell pótolni. E célra alkalmas azonos hőmérsékletű ízesített, alkoholmentes ital is, amelynek cukortartalma az ital 4 súlyszázalékát nem haladja meg, vagy amely mesterséges édesítőszerrel ízesített.

Nem szerepel a kérdésben, de fontos tudni, hogy csak a fenti feltételek mellett beszélhetünk adómentes juttatásról.

Amennyiben nem erről van szó úgy a juttatás értékének 1,18 szorosa után 15% szja és 19,5 % eho fizetési kötelezettség terheli a munkáltatót.

Az általános forgalmi adóról szóló törvény 124. § (1) bekezdés k) pontja tiltja az italt terhelő előzetesen felszámított általános forgalmi adó levonását.

Mivel a védőitalt kivételként nem nevesítik, a cég által biztosított ásványvíz áfája – akár védőitalnak minősül, akár nem – nem vonható le.