Teherautónál is egészségtelen a túlsúly - Peches adócsalónak legyen (legalább) EKÁER-száma!

Szerző: Sinka Júlia
Végzettség: Közgazdász, mérlegképes könyvelő, adótanácsadó, okleveles adószakértő (nemzetközi adózás és áfa)
Szakterület: Kis- és középvállalkozások számviteli és adózási kérdései
Az adóhatóság honlapján ma megjelent híradás szerint az EKAER- rendszer ismét lecsapott, és ezúttal 15 tonna burgonyát és almát fogott Békés-megyében. A pórul járt – és a jelek szerint a „szakmában” igencsak kezdő – adócsalók elfelejtettek bejelentkezni az Elektronikus Közútiáruforgalom-ellenőrző Rendszerbe, azaz népszerű (?) nevén az EKÁER-be.
A szóban forgó szállítmányt két lengyel rendszámú kisteherautón akarták Romániába szállítani. Ez most nem sikerült. Ráadásul a fülön csípett sofőrök nem csak EKÁER-számot nem tudtak felmutatni, hanem semmilyen, a szállítmányok azonosítására alkalmas nyilvántartási számmal nem rendelkeztek. Az áruk kísérő okmányainak vizsgálatakor az is kiderült, a bemutatott számlák hamisak, az azokon eladóként feltűntetett vállalkozásoknak semmi köze nem volt az állítólagos román vásárlóhoz. Súlyosbította a helyzetet (jelen esetben szó szerint), hogy mind az alma, mind a burgonya esetében a teherautók jelentősen túlsúlyosak voltak: a papíron 9 tonnás szállítmányok a valóságban közel 15 tonnát nyomtak.
A többféle szempontból is igazolatlan eredetű szállítmányokról a pénzügyőrök által azonnal értesített kormányhivatal munkatársai a burgonya és az alma megsemmisítéséről döntöttek. Ez utóbbi esetében a „megsemmisítés” a kifejezés sugallta eredménnyel szemben igen hasznos dolgot jelent: a Szarvasi Arborétumban az állatok etetésére használják majd fel.
Az ügyben ez utóbbiak – és a költségvetés - jól jártak, míg a „rossz fiúk” elnyerték (legalábbis el fogják nyerni) méltó büntetésüket. A NAV ugyanis nem csak a fiktív számlákat vonta be, hanem a lefülelt csalókat is, ez utóbbiakat pontosabban kivonta a forgalomból, és rendőrségi feljelentést tett ellenük csalás vétség elkövetésének gyanúja miatt.
Mi ebből a tanulság?
Nos, kezdő adócsalók számára az, hogy ne húzzanak újat az EKAER-rel, a számlákat bízzák profi okirat-hamisítókra, és véletlenül se legyenek túlsúlyosak (a szállítmányok, legalábbis). A – remélhetően erős többségben lévő- becsületes cégek számára is számos tanulsággal szolgálhatnak az adóhatóság ekáer-es ellenőrzési tapasztalatai. Hogyan és miképpen? Erről Kedves Olvasóink hamarosan, egy hosszabb lélegzetű írást is találnak a Pallas Tudáshálón.
Legfrissebb
- 2025. március 12. Lépéselőny a vállalkozóknak – a NAV közzétette 2025. évi ellenőrzési tervét
- 2025. február 26. Új rendszerű Mérlegképes könyvelő hatósági komplex szakmai vizsgát tartunk májusban!
- 2025. február 22. A helyesbítő és sztornó számlák titkai (1.)
- 2025. február 22. Könyvelő a „szőnyeg szélén” – szakmai felelősség a beszámolóért
- 2025. február 03. Új alanyi áfa mentes értékhatár: 2025. január 1-től visszamenőleges hatállyal emelkedett 18m Ft-ra