Nem jelentős összegű hiba könyvelése
Az ellenőrzés, önellenőrzés megállapításait (a hibákat, a hibahatásokat) a folyamatos könyvelés keretében kell könyvelni, elszámolni, mivel a beszámolóval már lezárt üzleti év könyvviteli elszámolásait nem lehet "újból megnyitni", nem lehet "tovább folytatni".
A könyvelés általában a hibás tétel sztornírozásával, a helyes tételnek a törvényi előírásoknak megfelelő könyvelésével történik, függetlenül attól, hogy a hiba jelentősnek vagy nem jelentősnek minősül.
Az ellenőrzés megállapításait indokolt - évenként - elkülönítetten könyvelni, különösen az eredményt érintő tételeket, az évszám feltüntetésével azért, hogy a nem jelentős összegű hiba estén a társaságiadó-alapot növelő-csökkentő tételek főkönyvi számlákkal alátámasztottak legyenek.
Sajnos a nem jelentős összegű hibák esetében is eredményre gyakorolt hatás miatt a hiba elkövetése évének az adott esetben a 2009 év társaságiadó-, különadóalapja is változik, így azok bevallását önellenőrzés keretében módosítani kell.
Amennyiben a hiba és a hibahatás (hibahatás az adózott eredmény változása is) együttes összege alapján nem jelentős összegű a hiba, akkor a 2010. évi eredménykimutatás tárgyévi adatai között szerepelnek a könyvelt összegek.
Az önellenőrzésnél figyelni kell a Társasági adó tv. 7. §-a (1) bekezdésének u) pontjára, illetve 8. §-a (1) bekezdésének p) pontjára, amelyek szerint az adóellenőrzés, önellenőrzés során megállapított tételekkel csökkenteni, illetve növelni kell az adózás előtti eredményt.
Forrás: Pallas Számviteli Műhely
Legfrissebb
- 2025. március 12. Lépéselőny a vállalkozóknak – a NAV közzétette 2025. évi ellenőrzési tervét
- 2025. február 26. Új rendszerű Mérlegképes könyvelő hatósági komplex szakmai vizsgát tartunk májusban!
- 2025. február 22. A helyesbítő és sztornó számlák titkai (1.)
- 2025. február 22. Könyvelő a „szőnyeg szélén” – szakmai felelősség a beszámolóért
- 2025. február 03. Új alanyi áfa mentes értékhatár: 2025. január 1-től visszamenőleges hatállyal emelkedett 18m Ft-ra