Munkába járás költségtérítése

Kérdés

Tisztelt Szakértők! Szeretnék Önöktől egy megerősítést kérni utazási költségtérítésekkel kapcsolatban: 1) Hazautazás költségtérítése: budapesti ideiglenes lakhelyről (ahol a munkahely is található) hazautazásként hetente egyszer, havonta maximum négyszer téríthető utazási költség (86%, de maximum 35 340 Ft havonta) 2) Munkába történő bejárás vidékről: a bérlet árának 86% vagy 100%-a térítendő, nincsen felső határa. 3) Munkába történő bejáráshoz helyi bérlet juttatása: ha a munkavállaló pl. a munkáltató székhelyén, telephelyén kívül végzi a tevékenységét (munkaköri leírásból egyértelmű: pl. hivatalsegéd, postás) akkor a bérlet béren kívüli juttatásnak minősül, de adómentes. 4) Munkába történő bejáráshoz helyi bérlet juttatása: ha a munkáltató úgy dönt, hogy téríti a BKV bérletet, akkor béren kívüli juttatásként kell számfejteni, de 1,18-szorosa után 15% SZJA és 22 % EHO fizetési kötelezettsége keletkezik a munkáltatónak. Pénzbeli juttatás: ha a dolgozó veszi meg a bérletet saját magának, de a cég nevére kéri a számlát, mely értékét a számla benyújtásakor készpénzben megkapja. Átutalásos munkabérnél béren kívüli pénzbeli juttatásnak számfejtem, de levonásba helyezem, mivel hó közben készpénzben megkapja a munkavállaló. Természetbeni juttatás: ha a dolgozó havonta a bérletet kapja kézhez. Köszönöm szépen segítségüket.


Válasz

Tisztelt Kérdező,

A Kérdező által helyesen leírt munkábajárás költségtérítéséhez, csak annyit fűznék hozzá, hogy amennyiben a munkaköri leírásából egyértelműen kiderül, hogy a munkavégzéshez szükséges a helyi közlekedési bérlet juttatása, akkor az nem bérenkívüli juttatás, hanem költségként elszámolható, és természetesen adómentes.

Egyéb esetben függetlenül attól kinek a nevére szól a számla, egyes nem béren kívüli, hanem egyes meghatározott juttatásnak minősül, és valóban a juttatás értékének 1,18 szorosa után kell megfizetni a 15 % szja-t és 22 % eho-t.