Mi az EKAER?
A jövő évi adócsomagban szavazták meg, hogy 2015. január 1-től életbe lép az EKAER, azaz az elektronikus közúti áruforgalom-ellenőrző rendszer. Az indoklás szerint a rendszer bevezetésének célja, hogy Magyarországon ne kerülhessen forgalomba olyan áru, amely előzetesen nem volt bejelentve a NAV felé.
Írásunkban összegyűjtöttük az elektronikus közúti áruforgalom-ellenőrző rendszerrel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.
Mit ellenőriz az EKAER?
A rendszer segítségével ellenőrzik
- az Európai Unió más tagállamából Magyarországra irányuló termékbeszerzéssel vagy egyéb célú behozatallal, illetve
- a Magyarországról az Európai Unióba irányuló termékértékesítéssel vagy egyéb célú kivitellel, illetve
- a Magyarországon belül a nem végfelhasználó részére történő első adóköteles termékértékesítéssel összefüggésben megvalósuló, a termék közúti fuvarozásával összefüggő adókötelezettségek teljesítését.
Ennek érdekében elektronikus úton az állami adó- és vámhatóság felé bejelentést kell tenni az érintetteknek.
Kire vonatkozik az EKAER, és hogyan kell bejelentkezni?
Az útdíj-köteles (3,5 tonna össztömegnél nagyobb) gépjárművel végzett közúti fuvarozással járó tevékenységgel (termékbeszerzés, egyéb célú behozatal, termékértékesítés, egyéb célú kivitel, belföldi termékértékesítés) összefüggésben bejelentési kötelezettség terheli az adózót (ez fuvarozástól függően lehet a címzett, vagy a feladó) az EKAER szám megállapítása céljából.
A bejelentést első alkalommal a 2015. január 1-jén és azt követően megkezdett fuvarozások tekintetében kell teljesíteni. A fuvarozás megkezdésén a gépjárműre történő felrakodást kell érteni.
A bejelentést a címzettnek kell megtenni abban az esetben, ha az Európai Unió valamely tagállamából hoznak be árut Magyarországra.
Ha Magyarországról az Európai Unió egy másik tagállamába visznek ki árut, vagy belföldi fuvarozás történik, akkor az áru feladója kötelezett a bejelentés megtételére.
A bejelentésnek az alábbi adatokat kell tartalmaznia:
- a feladó és a címzett adatait (név és adóazonosító szám),
- a kockázatos termék kirakodási címén található ingatlant jogszerűen használó vállalkozás adatait (név és adóazonosító szám, amennyiben e vállalkozás nem azonos a címzettel),
- a felrakodás és a kirakodás címét,
- a termék belföldre irányuló közúti fuvarozása esetén arra vonatkozó adatot, hogy az átvételi címre érkezés, valamint az Európai Unió valamely más tagállamába irányuló közúti fuvarozás - esetén a gépjárműre történő felrakodás megkezdésének bejelentése mely elérhetőség(ek)ről lehetséges (telefonszám, e-mail cím),
- az EKAER számhoz kapcsolódó termékek pontos adatait
(általános megnevezését,VTSZ számát, bruttó tömegét, adó nélküli ellenértékét illetve adó nélküli beszerzési árát, vagy előállítási értékét (egyéb célú fuvarozás esetén), veszélyes termék esetén a veszélyességi bárca számát, amennyiben rendelkezésre áll, akkor a cikkszámát is,)
- a fuvarozás indokát (termékértékesítés, termékbeszerzés, bérmunka, egyéb cél),
- a gépjármű forgalmi rendszámát,
A bejelentés alapján a NAV nyilvántartásba veszi ezen adatokat az EKAER rendszerben. Ezt követően a fuvarozás jellegétől függően még egy adatot kell bejelenteni a NAV felé: magyarországi kirakodási (átvételi) helyre való fuvarozás esetén a termék fuvarozására használt gépjármű kirakodási (átvételi) helyre érkezésének időpontját (melyre az Európai Unió más tagállamából irányuló fuvarozás esetén a címzett, vagy amennyiben az átvevő nem azonos a címzettel, akkor a terméket átvevő kötelezett, míg belföldi szállítás esetén ez a címzett kötelezettsége),
az Európai Unió más tagállamába irányuló fuvarozás esetén a termék fuvarozására használt gépjárműre történő felrakodás megkezdésének időpontját (erre a feladó, vagy amennyiben a termék felrakodását nem a feladó végzi, a terméket felrakodó kötelezett).
Az EKAER szám szerepe
Az EKAER szám a gépjárművel szállított termékegységet azonosítja. Egy EKAER számhoz több, vámtarifaszámmal azonosított termékfajta is tartozhat. Egy feladó által több címzett részére egy útdíjköteles gépjárművel fuvarozás esetén az EKAER-számok és így a bejelentések számát is a címzettek száma határozza meg. Egy feladó által egy címzett részére több útdíjköteles gépjárművel fuvarozás esetén függetlenül attól, hogy a szállítmány egy, vagy többféle termékből áll, mindig a gépjárművek száma határozza meg a bejelentések számát (ahány forgalmi rendszám, annyi bejelentés szükséges).
Az EKAER szám 15 napig érvényes, ez idő alatt kell bejelenteni az átvételi helyre érkezés, illetve a felrakodás megkezdésének időpontját. Az EKAER számot a bejelentésre kötelezett köteles a fuvarozást végző vagy azt szervező rendelkezésére bocsátani annak érdekében, hogy hatósági ellenőrzés során e személy is rendelkezzen az azonosító számmal.
Az EKAER-hez kapcsolódó bejelentés szabályai kockázatos termékek esetén, és a kockázati biztosítékra vonatkozó szabályok
A kockázatos termékek köre jelenleg még nem tisztázott, jelenleg előkészítés alatt áll a vonatkozó NGM rendelet, mely az előzetes információk szerint vámtarifaszámmal beazonosítva fogja részletezni, mely termékek minősülnek kockázatos élelmiszernek és egyéb kockázatos terméknek.
Kockázatos termékkel végzett közúti fuvarozással járó tevékenység esetén EKAER számot az állami adó- és vámhatóság csak azon adózó számára állapít meg, aki vagy amely kockázatos élelmiszerek tekintetében:
· az élelmiszer-előállítással és -forgalmazással kapcsolatos adatszolgáltatásról és nyomon követhetőségéről szóló 3/2010. (VII. 5.) VM rendelet (a továbbiakban: VM rendelet) előírásai szerint a tevékenységét első magyarországi tárolási helyet üzemeltető élelmiszer-vállalkozóként - ideértve a bértárolási tevékenységet is – bejelentette,
· az első magyarországi tárolási helyet üzemeltető élelmiszer-vállalkozóként a VM rendelet előírásai szerint az első magyarországi tárolási hely bejelentésének eleget tett, és
· biztosítékadási kötelezettségét teljesítette.
Kockázati biztosítékot kockázatos termékek esetében nem mindhárom útdíj-köteles gépjárművel végzett, közúti fuvarozással járó tevékenységi kör esetén kell nyújtani, hanem kizárólag:
· az Európai Unió más tagállamából Magyarország területére irányuló termékbeszerzése vagy egyéb célú behozatala,
· belföldi forgalomban nem végfelhasználó részére történő első adóköteles termékértékesítése esetén.
Kockázati biztosítékot első alkalommal 2015. január 31-én kell nyújtani, az eddig az időpontig az EKAER elektronikus felületen rögzített, kockázatos termék érték adatok alapján. A biztosítéknak folyamatosan el kell érnie a bejelentés időpontjában a bejelentést megelőző 60 napban (ideértve a bejelentés napját is) teljesített bejelentések során megállapított és átvételi címre érkezés, vagy a felrakodás megkezdésének bejelentésével már rendelkező EKAER számokhoz tartozó kockázatos termékek, valamint a már megállapított és még érvényes EKAER számokhoz tartozó kockázatos termékek együttes adó nélküli értékének 15 százalékát.
Amennyiben az adózó a biztosítékköteles tevékenységi körök közül mindkettőt folytatja, kizárólag azon tevékenységi kör után köteles kockázati biztosítékot nyújtani, melyre fenti módon számított, magasabb biztosíték összeg adódik. Ezt az EKAER elektronikus felület automatikusan számítja.
A biztosíték elkülönített letéti számlára történő befizetéssel vagy pénzügyi intézmény, pénzforgalmi intézmény, befektetési vállalkozás által vállalt, az állami adóhatóság által nyilvántartásba vett garancia útján nyújtható. A kétféle módon teljesített biztosíték kombinálható, mivel összesen kell rendelkezésre állnia a törvény által előírt mértékű biztosítéknak.
Mentesül a biztosítékadási kötelezettség alól az adózó, amennyiben az állami adóhatóság által vezetett minősített adózói adatbázisban szerepel, vagy amennyiben legalább két éve működik és szerepel az állami adóhatóság által vezetett köztartozásmentes adózói adatbázisban, valamint a bejelentés időpontjában nem áll adószám felfüggesztés hatálya alatt. A mentesség feltételeinek fennállását az állami adóhatóság folyamatosan vizsgálja. Amennyiben a mentesség feltételei már nem állnak fenn, úgy az adózó az EKAER szám megállapítása érdekében az általános szabályok szerint, azaz biztosíték nyújtásával teljesítheti bejelentési kötelezettségét.
Az állami adóhatóság minden hónap végét megelőző 5 napon belül felülvizsgálja, hogy a biztosítékot nyújtó adózó rendelkezik-e az állami adóhatóságnál nyilvántartott, nettó módon számított adótartozással. Tartozás fennállása esetén a biztosíték összegét az állami adóhatóság a tartozásra elszámolhatja. A biztosíték elszámolásával a jóváírás napján a tartozás megfizetettnek minősül. Az így csökkentett vagy teljes mértékben felhasznált biztosíték összegéről az adózó az elektronikus tárhelyére értesítést kap, ezt követően a biztosítékot ismételten ki kell egészíteni a jövőbeni ügyletekhez kapcsolódó EKAER számok megállapítása érdekében.
Vonatkozó jogszabályok
Az EKAER rendszerre vonatkozó szabályozást tartalmazza a 2014. évi LXXIV. Törvény, az Adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. Törvény, a Közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény; a 2013. évi LXVII. törvény; az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. Törvény, valamint a Nemzetgazdasági Miniszter rendeletei.
Legfrissebb
- 2024. november 06. Adócsomag tervezet 2025.
- 2024. október 27. Miért szeretjük a könyvvizsgálókat?
- 2024. október 21. Kötelező visszaváltási díjas termékek a főkönyvben
- 2024. október 15. Zárt kapuk és kint rekedt könyvelők
- 2024. október 15. A NAV is készül a következő évre: adóhatósági tájékoztató jelent meg a járulékfizetésről