Közeledik szeptember 15. , a helyi adók befizetési határideje

Közeledik szeptember 15., amely adózás szempontjából nagyon fontos dátum: eddig kell befizetni az önkormányzatok felé esedékes adók illetve adóelőlegek második féléves részletét.

A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény határozza meg a helyi adókra vonatkozó szavályokat.
Az iparűzési adó, az építményadó, a telekadó, a gépjármű adó, a magánszemély kommunális adója, és az idegenforgalmi adó megfizetése két egyenlő részletben, adóév március 15-ig, illetve szeptember 15-ig esedékes.
Az iparűzési adóról az adóévet követő év május 31-éig kell bevallást tenni az önkormányzati adóhatóságnál. A naptári évtől eltérő üzleti évet választó adózó adóbevallását az adóév utolsó napját követő 150. napig nyújtja be.
Az adózót félévi részletekben, az adóév március 15-ig, illetve szeptember 15-ig adóelőleg-fizetési kötelezettség terheli.
A vállalkozónak az iparűzési adóelőleget - az egyszeres könyvvezetésre kötelezett kivételével - a várható éves fizetendő adó összegére az adóév december 20. napjáig ki kell egészítenie. A megfizetett adóelőleg és az adóévre megállapított tényleges adó különbözetét 100 forintra kerekítve, az adóévet követő év május 31-éig kell megfizetni, illetőleg ettől az időponttól lehet visszaigényelni.
Fontos az egyeztetés
Érdemes kimutatást kérni az önkormányzattól és a kapott adatokat összehasonlítani a saját könyveléssel. Így fény derülhet arra, ha a korábbi évekről esetleg elmaradt befizetés vagy túlfizetés történt.
Előfordulhat eltérés a könyvelés és az önkormányzat adatai között; ilyenkor célszerű leegyeztetni a különbség okát. Legtöbbször abból adódik, hogy egy korábbi késedelmes fizetésre az önkormányzat késedelmi kamatot számított fel, ami nem lett a vállalkozónál lekönyvelve és kiegyenlítve, az önkormányzatok pedig az adóra befizetett összegek egy részét késedelmi kamatra tudták be, és ezért a kimutatásaikban maga az adó úgy szerepel, hogy nem lett teljes összegben befizetve.

A helyi adókról szóló, többször módosított 1990. évi C. törvény ad felhatalmazást a települési önkormányzatoknak arra, hogy illetékességi területükön, saját rendeletükkel helyi adókat vezessenek be.
Eszerint az önkormányzatok
- vagyoni típusú adók (építményadó, telekadó),
- kommunális jellegű adók (magánszemély kommunális adója, idegenforgalmi adó),
- és a helyi iparűzési adó bevezetésére jogosultak.
A helyi sajátosságokhoz igazodóan az adó mértékét, egyes adómentességeket megállapító helyi adó rendeletek az adott települések polgármesteri hivatalaiban és az önkormányzatok honlapján megtekinthetők.
A helyi adókon kívül még  az önkormányzati adókhoz tartozik a gépjárműadó (vagy teljesítményadó), és a termőföld bérbeadásából származó jövedelem utáni adó is.