Jövedéki engedély, vagy müködési engedély

Kérdés

Ha van egy kft. és gépjármü alkatrészek kereskedésével foglalkozik és van kiskereskedésre és nagykereskedésre is engedélye, gyárt, vagy felújít alkatrészt, és abba az alkatrészbe tölt motor vagy váltó olajat, és értékesíti továbbforgalmazó vagy végfelhasználó számára kell e jövedéki engedély, vagy elegendő az önkormányzattól kért müködési engedély. Az olajat olyan vállalkozástól vette, aki forgalmazhat és a termékdijat kifizette.


Válasz

Tisztelt Kérdező,

Jövedéki engedélyes kereskedelmi tevékenység

Amennyiben például egy autóalkatrészt és kenőolajat forgalmazó kereskedő a 2710 19 81, 2710 19 83, 2710 19 87, 2710 19 91, 2710 19 93, 2710 19 99, 3403 19 10, 3403 19 91 és 3403 19 99 vámtarifaszámú kenőolajat, olyan gépjárműjavító szerviz részére értékesíti, amely azt továbbértékesíti (számlán termékértékesítésként kerül feltüntetésre), úgy az a Jöt. 103. § (2) bekezdés 1. pont c) alpontjára figyelemmel a kenőolajat forgalmazó tevékenysége jövedéki engedélyes kereskedelmi tevékenységnek tekintendő, amely jövedéki engedély birtokában végezhető, mivel az autóalkatrészt és kenőolajat forgalmazó kereskedő megvalósítja a jövedéki terméknek a továbbforgalmazó részére történő értékesítését.

Nem jövedéki engedélyes kereskedelmi tevékenység

Ha a kereskedőtől megvásárolt kenőolajat a szerviz a javítási munka során használja fel, akár az által végzett munkáról a szolgáltatásnyújtásról kiállított számlán a felhasznált kenőolaj mennyiségét is feltünteti (feltéve, hogy nem történik termékértékesítés), úgy, ez esetben a szerviz végfelhasználó lesz. Az autóalkatrészt és kenőolajat forgalmazó kereskedő itt tehát már nem továbbforgalmazó részére értékesíti a jövedéki terméket.

Ez esetben a kenőolaj értékesítés kapcsán az autóalkatrészt és kenőolajat forgalmazó kereskedő nem jövedéki engedélyes kereskedelmi tevékenységet fog megvalósítani. Mivel a szabadforgalomba bocsátott jövedéki termék végső fogyasztók részére történő értékesítése nem jövedéki engedélyes kereskedelmi tevékenységnek minősül, melyhez az illetékes jegyző engedélye szükséges.  [Jöt. 109. § (1) bekezdés].

Végfelhasználó

Egyrészt végfelhasználónak minősül az a természetes személy, aki a kenőolajat saját célra megvásárolja. Másrészt – jövedéki szempontból – végfelhasználónak minősül az az autószerelő műhelyt üzemeltető is, aki a kenőolajat a szervizben a javítási munka során használja fel, és az általa elvégzett munkáról (pl.: kenőolaj cseréje), mint szolgáltatásról állít ki számlát. A végfelhasználót jövedéki típusú kötelezettség nem terheli, azonban a birtokában lévő jövedéki termék származását tudnia kell igazolni (pl.: számlával).

Amennyiben azonban a műhelyben szerviz-szolgáltatás keretében felhasználásra került kenőolaj termékértékesítésként kerül kiszámlázásra a vevő (pl.: a kenőolaj cseréjét igénylő személy) felé, a szerviz már a III. pont szerinti nem jövedéki engedélyes kereskedőnek minősül.