egyszerűsített foglalkoztatás-korhatár előtti ellátott esetében
Kérdés
Sokakat érintő problémával kapcsolatosan kérném szíves szakmai véleményüket. Tisztelt Szakértők! Tárgy: visszafoglalkoztatási tilalom efo esetén Az alábbi kérdésben szeretném kérni szakmai iránymutatásukat: A visszafoglalkoztatási tilalom fennáll-e a volt dolgozó egyszerűsített foglalkoztatáson belüli alkalmi munkavégzése esetén is? A volt munkavállaló tagja a KFT-nek és annál a KFT-nél végezne esetenként alkalmi munkát, ahonnan korengményes nyugdíjba ment 2011.novemberében. A társasági szerződés a tag részére nem ír elő személyes munkavégzési kötelezettséget, a tag nem ügyvezető és sem közvetlen, sem közvetett többségi tulajdonlás nem áll fenn részéről. Ismeretes előttem, hogy a 283/2009 korm.rendelet szerint a visszafoglalkoztatási tilalom arra az esetre vonatkozik, amikor is nem lehet a volt munkavállalóval a korhatár előttti ellátás ideje alatt tbj. szerinti biztosítással járó jogviszonyt létesíteni. Az alkalmi foglalkoztatás nem keletkeztet biztosítással járó jogviszonyt annak ellenére sem, hogy az ilyen címen megszerzett jövedelem bérjövedelemnek minősül. Kérdésem: a korhatár előtti ellátás folyósításának veszélyeztetése, megszüntetése nélkül foglalkoztatható-e a volt munkavállaló -jelenleg csak "sima" tagként szereplő személy- alkalmi munkavállalóként (természetesen az efo szabályainak betartása mellett) annál a cégnél, ahonnan korengedményes nyugdíjba ment és ahol a feleségével együtt a tulajdoni rész nem érte és ma sem éri el a törzstőke 5o%-át. A többségi tulajdonos egy kivülálló idegen személy 51% tulajdonrésszel. Szakmai iránymutatásukat köszönöm.Válasz
A kérdés érdekes, de amennyiben a munkavégzés megfelel az egyéb feltételeknek nem kizárt, hogy a tulajdonos tag saját kft-jénél alkalmi munkavállaló legyen.
Az egyszerűsített foglalkoztatás valóban nem keletkeztet biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyt, de fel kell hívnom a figyelmet arra, hogy a Tbj. 4. § d) pontja értelmében a kft. tagja társas vállalkozónak minősül, amennyiben a társaság tevékenységében ténylegesen és személyesen közreműködik, és ez nem munkaviszony vagy megbízási jogviszony keretében történik (tagsági jogviszony).
Természetesen az alkalmi foglalkoztatás egy különleges eset, de nem egyértelmű és nem lehetünk biztosak abban, hogy később az adóhivatal hogyan minősíti az esetet, főleg utólag és esetleg a társas vállalkozónak minősítés lehetőségével számolni kell!
Legfrissebb
- 2024. december 15. Megússza az „új” adót, aki gyorsan intézkedik
- 2024. december 15. Lépett az Agárminisztérium
- 2024. december 04. Számvitel 2025 – önköltségszámítás
- 2024. december 03. Számvitel 2025 – a könyvvizsgálat és a beszámolók megemelt értékhatárai
- 2024. december 03. 2024. őszén kihirdetett társadalombiztosítási-, és munkajogi szabályok