Az élelmiszerlánc-felügyeleti díjról

Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény 47/B. § alapján élelmiszerlánc-felügyelet alá tartozó tevékenységet végző személyeknek és vállalkozásoknak 2012-től élelmiszerlánc-felügyeleti díjat kell fizetniük.
A felügyeleti díj bevallás határideje május 31.
A felügyeleti díj alá tartozó tevékenységnek minősül:
– élelmiszer-termelési, tenyésztési, vagy kísérleti célból tartott állatok forgalmazása;
– élelmiszer-, vagy takarmány-termelési célból termesztett növény, vetőmag, növényi
termék, illetve a szaporító és ültetési anyag forgalmazása;
– élelmiszer előállítás vagy forgalmazás, beleértve a vendéglátást és közétkeztetést;
– takarmány előállítás vagy forgalmazás;
– állatgyógyászati készítmény és állatgyógyászati termék előállítása vagy forgalmazása;
– növényvédő-szer, termésnövelő anyag vagy EK műtrágya előállítása vagy
forgalmazása;
– állati eredetű melléktermék kezelése, felhasználása, további feldolgozása, szállítása
vagy az ezekből származó termék forgalomba hozatala;
– élő állat szállítást végző vállalkozás, továbbá élőállat-szállító járművek mosását és
fertőtlenítését végző hely, az idegen állományból származó állatok fogadására
kiválasztott elkülönítő (karantén), állatrakodó, gyűjtőállomás, kereskedői telep, etetőitató
állomás, pihentető állomás, állatvásár üzemeltetése;
– szaporítóanyag előállítása vagy tárolása;
– növény-egészségügyi, állat-egészségügyi, élelmiszer- vagy takarmányvizsgáló
laboratórium üzemeltetése;
– állatok jelölésére szolgáló eszköz forgalmazása.
Kikre nem vonatkozik?
Mentesülnek a felügyeleti díj bevallása és megfizetése alól a mezőgazdasági kistermelők, vagyis azok az őstermelők, akinek az e tevékenységéből az adóévben megszerzett bevétele a 8 millió forintot nem haladja meg.
A bevallás szabályai
A bevallást a Nemzeti Élelmiszerláncbiztonsági Hivatal (NÉBIH) részére kell teljesíteni. A díjat két egyenlő részletben kell befizetni július 31-ig és a következő év január 31-ig. Az eltérő üzleti évet alkalmazó vállalkozásoknak a bevallási határidőig lezárt üzleti év alapján kell bevallaniuk.
A díj mértéke jellemzően az érintett tevékenységből származó előző évi nettó árbevétel illetve magánszemély esetén a jövedelem 0,1%-a.
A díjalapból levonható a jövedéki adó, illetve a népegészségügyi termékadó összege kizárólag annál a vállalkozásnál, amely azokat befizette.
Fontos megjegyezni, hogy a díj alapja nem a teljes tevékenységből származó, hanem kizárólag a fenti tevékenységekből származó árbevétel, illetve jövedelem, vagyis amelyekre az élelmiszerlánc-felügyelet kiterjed.
A termelői szerveződés, vagy a tagjai által alapított vállalkozáson keresztül történő értékesítés esetében a bevétel után számítandó felügyeleti díjat maga a termelői szerveződés vagy vállalkozás is megfizetheti akkor, ha a fizetési kötelezettséget a szerveződés vagy vállalkozás szerződésben átvállalta.
Egyszerűsített bevallás és százalékos díj helyetti átalánydíj vonatkozik a kizárólag végső fogyasztó számára értékesítő mikro-vállalkozásokra, amelyek évi húszezer forint összegű felügyeleti díjat kötelesek fizetni. továbbá kisvállalkozásokra is, melyek évi hétszázezer forint díj mellett az egyszerűsített bevallást választhatják.
Ha a felügyeleti díj összege nem éri el az ezer forintot, abban az esetben be kell vallani, de nem kell megfizetni a díjat.
A bevallást elektronikus úton kell teljesíteni, amelynek használatához a bevallásra kötelezett vagy annak meghatalmazottja részéről ügyfélkapus regisztráció szükséges.