Adó- és illetékfizetési kötelezettség

Kérdés

Tisztelettel kérjük szíves és sürgős állásfoglalásukat az alábbiakra vonatkozóan: Egy Betéti Társaság 2002. évben irodát épített a saját székhelye céljára, /végleges használatbavételi engedélyt kapott 2002. decemberében/ ez-az iroda egy emeletes ház teljes földszintjét jelenti, természetesen külön tulajdoni lapon szerepel. / Az emeleten magánszemélyek tulajdonában lévő lakás van./ A Bt. 2010. január 1-től alanyi mentes!/ Az iroda építése során az ÁFA-t a Bt. 2002. évben visszaigényelte. A Bt. beltagja magánszemélyként már évek óta egy másik olyan ingatlant ad bérbe közösen feleségével, melynek 50 %-ban haszonélvezője, 50%-ban haszonélvezeti joggal rendelkezik. A másik 50% haszonélvezeti jog a feleségéé, vele együtt adják tehát bérbe azt a másik ingatlant. A beltag most szeretné megvásárolni a Bt-től a 2002. évben épített ingatlant, mely eddig a Bt. székhelyeként szolgált. Jól gondoljuk-e, hogy A fentiek szerint – mert a Bt. Beltagja és az ingatlan bérbeadásával foglalkozó magánszemély ugyanaz a személy – ez-az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. Törvény 26.§ / 1/ bekezdés t. pontja értelmében illetékmentes? Mert a 2. személy azonos, ez kapcsolt vállalkozásnak minősül? Ha igen, a társasági adóról és osztalékadóról szóló jogszabály mely §-a, mely pontja szerint? Ha létrejön a fent említett értékesítés 2012. júliusában, van-e a Bt-nek ÁFA visszafizetési kötelezettsége? Ha igen, milyen mértékű? És ha 2013. januárjában történik a fenti értékesítés, akkor is van ÁFA visszafizetési kötelezettség? Ha létrejön a fenti értékesítés, van-e valamilyen bejelentkezési, bejelentési kötelezettsége a vagyonszerzéssel kapcsolatban eladónak és vevőnek? Tisztelettel várjuk mielőbbi szíves állásfoglalásukat. Szeged, 2012.07.10. Köszönettel: .............................................. Ódor Károly

Válasz

2008. január 1-től az áfatörvény 135. § (1) bekezdés b) pontja értelmében az ingatlanok tekintetében a figyelési időszak 120 hónapról 240 hónapra változott, de a már megkezdett figyelések 120 hónapos időtartama nem változik 240 hónapra.
Ez azt jelenti, hogy a 2008. január 1-jét megelőzően megkezdett ingatlan figyelések tekintetében a 120 hónap az irányadó.
A kérdésben szereplő ingatlan esetében - figyelési időszaktól függetlenül –  a 2002 évben levont áfát már 2010-ben korrigálni kellett vonta, mivel bár az ingatlant a társaság  nem értékesítette, de már adólevonásra nem jogosító tevékenységhez használta.
Áfa fizetési kötelezettség tehát már 2010-ben keletkezett.
Az ingatlan értékesítése 2012-ben  áfamentes az áfa tv. 86.§-a értelmében.
A kérdésben második részében felvetett jogszabály szerint illeték mentes az ingatlannak, valamint a belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaságban fennálló vagyoni betétnek a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény szerinti kapcsolt vállalkozások közötti átruházása.
Ingatlan átruházása esetén az illetékmentesség akkor alkalmazható, ha az illetékkötelezettség keletkezése időpontjában a vagyonszerző főtevékenysége saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése vagy saját tulajdonú ingatlan adásvétele;
A Tao. Tv. 4.§ 18/a pontja határozza meg az ingatlannal rendelkező társaság fogalmát, amely a jelen helyzetre nem vonatkozik.
A kérdésből továbbá az derül ki, hogy a Bt. értékesíti ingatlanát egy magánszemély részére, ami a fenti illetékmentesség feltételeinek nem felel meg.