Új kedvezmény az SZJA törvényben: Házasságkötési kedvezmény
A kedvezményre jogosult - életkortól függetlenül - a 2014. december 31.-e után házasságot kötött minden olyan házaspár, amelyben legalább az egyik házastárs első házasságát köti.
A kedvezmény mértéke: A házastársak együttesen jogosultsági hónaponként az összevont adóalapba tartozó jövedelmüket havi 31 250 forinttal csökkenthetik, ami havi 5000 forint adómegtakarítást eredményezhet.
A kedvezmény érvényesíthetősége szempontjából jogosultsági hónapként a házassági életközösség fennállása alatt a házasságkötést követő hónaptól (azt első jogosultsági hónapnak tekintve) legfeljebb 24 hónap vehető figyelembe, de az említett időtartamon belül utoljára az a hónap, amelyet követően a magánszemély magzatra vagy gyermekre (ide nem értve a nevelt gyermeket) tekintettel családi kedvezményre válik jogosulttá.
Például a 2015. január hónapban megkötött házasság esetén (amennyiben a házaspár a törvényi feltételeknek megfelel), a kedvezmény 2015. február hónaptól érvényesíthető, egészen - ha ezen időszak alatt nem válnak jogosulttá családi kedvezményre - utoljára 2017. január hónapig.
A kedvezményt a házastársak – döntésük szerint – az összeg megosztásával közösen érvényesíthetik, ideértve azt az esetet is, ha a kedvezményt kizárólag egyikük veszi igénybe.
Nem befolyásolja az első házasok kedvezményének igénybevételét (az arra való jogosultságot):
- Ha a házastársak bármelyikének már meglévő gyermekére vagy magzatra tekintettel van családi kedvezményre jogosultsága;
- Ha a házastársak bármelyike az érvényesíthetőség időszakában nevelőszülőként, nevelőszülő házastársaként – nevelt gyermekre tekintettel – válik családi kedvezményre jogosulttá.
Nem érvényesíthető a kedvezmény:
- Ha a 24 hónapos időtartamon belül a családi kedvezményre való új jogosultság magzatra tekintettel vagy gyermek örökbefogadása miatt nyílik meg. Ebben az esetben az első házasok kedvezménye a későbbiek során már nem érvényesíthető.
- Megszűnik a kedvezmény érvényesíthetősége akkor is, ha a házasságkötéskor már meglévő, a házastársat magzatra tekintettel megillető családi kedvezményre való jogosultság a már megszületett gyermekre tekintettel való kedvezmény-jogosultságra változik.
- Természetesen abban az esetben sem érvényesíthető a kedvezmény, ha a házasság a 24 hónapos időszakon belül felbomlik. Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy ilyenkor vajon vissza kell-e fizetni az addig igénybe vett kedvezmény összegét? Mivel az Szja törvény nem tartalmaz ilyen irányú szabályozást, és nem ír elő visszafizetési kötelezettséget, ezért nem kell visszafizetni.
Az első házasok kedvezménye, ugyan úgy, mint a családi kedvezmény, az adóelőleg-nyilatkozat megtétele esetén már az adóelőleg levonásánál figyelembe vehető és azt a házastársak közösen érvényesíthetik. A kedvezmény sorrendben megelőzi a családi kedvezményt! Ennek azért van jelentősége, mert így a kedvezmény igénybevételét nem befolyásolja, ha az egyik fél már a házasság megkötésekor is jogosult családi kedvezményre. Az adóalap csökkentés abban az esetben is érvényesíthető, ha a magánszemély saját maga köteles az összevont adóalapja adóelőlegét megállapítani.
Ha egy házaspár jogosulttá válik a kedvezményre és a teljes időtartamra, 24 hónapig teljes egészében érvényesíteni is tudja azt, maximum 120 ezer forint adómegtakarítást érhet el.
Ádám József
Legfrissebb
- 2024. december 15. Megússza az „új” adót, aki gyorsan intézkedik
- 2024. december 15. Lépett az Agárminisztérium
- 2024. december 04. Számvitel 2025 – önköltségszámítás
- 2024. december 03. Számvitel 2025 – a könyvvizsgálat és a beszámolók megemelt értékhatárai
- 2024. december 03. 2024. őszén kihirdetett társadalombiztosítási-, és munkajogi szabályok