Több száz fiktív céget talált az adóhivatal

Több száz fiktív cég akadt fenn a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) rostáján. Év elejétől már csaknem 13 ezer cég esett át az új adóhatósági szűrő-vizsgálaton, amelynek célja az úgynevezett céglovagok kiszűrése, akik csak azért alapítanának társaságot, hogy megcsapolják az államkasszát - közölte a hivatal.

A NAV közleménye szerint korábban gyakori tapasztalat volt, hogy egyes cégvezetők jelentős köztartozással bedöntötték vállalkozásukat, majd új céget alapítottak. Ennek a gyakorlatnak vetne véget az adóregisztrációs eljárás.
A vizsgálattal három esetben találkozhatnak az adózók:
- cég alapításakor, ha a vezető tisztségviselő, vagy
- a többségi befolyással rendelkező tag személye megváltozik, illetve
- ha az eljárást az alapítani tervezett cég leendő vezető tisztségviselője vagy tagja az e célra szolgáló adatlap állami adóhatósághoz történő benyújtásával kéri.

A vizsgálatok során a cég többségi vagy minősített befolyással rendelkező tagjainak és a vezető tisztségviselőinek adózási előéletét nézi alá a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.
Ha a törvény által meghatározott feltételek fennállnak, az adóhatóság az adószám megállapítása iránti kérelmet el kell, hogy utasítsa, illetve már működő cég esetében az akadály elhárítására szólítja fel a céget.

Ennek eredményeként ez év elejétől kezdve 12 311 cégbejegyzésre kötelezett szervezetből 419 nem kezdhette meg tevékenységét, mert a NAV jogerősen elutasította az adószám megállapítása iránti kérelmüket. A működő cégek vezető tisztségviselői, illetve tagjai személyében bekövetkezett változások körét is tekintve, 3.028 esetben merült fel olyan akadály, amelynek következtében az állami adóhatóságnak az eljárást le kellett folytatnia.
Azoknál a cégeknél, amelyek – az adóregisztrációs eljárás próbáját kiállva – adószámot kapnak, részletes kockázatelemzési eljárást végez a NAV.
Ennek során eddig közel 4 ezer kérdőívet küldött ki az adózó által végezni kívánt tevékenység személyi, tárgyi és pénzügyi feltételeinek elemzése céljából. A közlemény szerint március közepéig csaknem 700 kérdőívet küldtek vissza az adózók, az esetek többségében teljes körűen kitöltve, amely alapján közel 200 ellenőrzés elrendelésére született javaslat.
Eddig 53 esetben került sor adószám felfüggesztésére vagy törlés kezdeményezésére azért, mert az adózó a kérdőívet nem küldte vissza, illetve a revízió a megadott címen nem találta meg az adózót.