Nyaralás és orvosi ellátás - Minden, amit tudni kell az Európai Egészségbiztosítási Kártyáról

Dr. Radics Zsuzsanna

Szerző: Dr. Radics Zsuzsanna

A végzettségem közgazdasági szakokleveles jogász és egészségügyi menedzser. Dolgoztam mind magán-, mind közszférában. CO-NEXUS Gazdálkodási és Pénzügyi Tanácsadó Részvénytársaságnál kezdtem a munkámat, mint jogi előadó. Később a Pénzügyminisztériumban Nonprofit Osztály osztályvezetője voltam, majd a járulék szabályozás területén szakmai tanácsadóként dolgoztam. Rövid ideig voltam a PricewaterhouseCoopers Kft. munkatársa, majd az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Jogi Főosztályát vezettem. 2011. óta megbízásokban, illetve vállalkozóként dolgozom. 2014. januárjától tanítok a Pallas-ban.

 

MELYIK ORSZÁGOKBAN HASZNÁLHATJUK AZ EURÓPAI EGÉSZSÉGBIZTOSÍTÁSI KÁRTYÁT?

Ha az Európai Unió bármelyik országában, továbbá Norvégiában, Izlandon, Liechtensteinben, Svájcban átmenetileg tartózkodunk, akkor az Európai Egészségbiztosítási Kártya felmutatása mellett megkapjuk az orvosilag szükséges ellátást. 

 

MIT JELENT AZ ORVOSILAG SZÜKSÉGES ELLÁTÁS?

Orvosilag szükséges ellátás magába foglalja a sürgősségi ellátást, de ezen túlmenően egyéb ellátásokat is. Az, hogy ellátást kapunk-e az Európai Egészségbiztosítási Kártyánk alapján azt a kezelőorvos bírálja el. A vizsgálat során az orvos figyelembe veszi a beteg állapotát, továbbá hogy mennyi ideig tartózkodik az adott országban. Ezen szempontok szerint ítéli meg, hogy az egészségügyi ellátás orvosilag szükséges-e vagy sem. Mindezek alapján az orvosilag szükséges ellátások köre tagállamonként, sőt még orvosokként is eltérő lehet. Az Európai Unión belül minden tagállamban orvosilag szükséges ellátásnak minősül többek között a dialízis-kezelés, az oxigénterápia, valamint a terhesség és a szülés esetén nyújtandó ellátás.

 

MILYEN EGÉSZSÉGÜGYI SZOLGÁLTATÓNÁL HASZNÁLHATJUK AZ EURÓPAI EGÉSZSÉGBIZTOSÍTÁSI KÁRTYÁT?

A Kártyát csak az adott állam társadalombiztosítójával szerződött egészségügyi szolgáltató fogadja el. Ez azt jelenti, hogy ha például Horvátországban nyaralunk és egy magánrendelőben - amely a horvát társadalombiztosítóval nem áll szerződésben - orvosi ellátást szeretnénk kapni, az Európai Egészségbiztosítási Kártya alapján nem látnak el bennünket. Erre nagyon figyeljünk, mert a tengerpartokon sokszor olyan magánrendelőket találunk, amelyek nem szerződtek le a társadalombiztosítóval. Ez esetben a szolgáltatás árát teljes egészében ki kell fizetnünk, vagy ha előzetesen erre az ellátásra is kiterjedő utasbiztosítás kötöttünk, akkor az utasbiztosításunk fedezheti a felmerült költségeket.

 

MILYEN FIZETÉSI KÖTELEZETTSÉGÜNK VAN, HA AZ ORVOSILAG SZÜKSÉGES ELLÁTÁST A KÁRTYA ALAPJÁN VESSZÜK IGÉNYBE?

Minden tagállam a saját szabályai szerint nyújtja az egészségügyi ellátásokat. Ez azt jelenti, hogy ha egy ellátásért önrészt kell fizetni, azt állampolgárságtól függetlenül mindenkinek meg kell fizetnie, aki az adott országban egészségügyi szolgáltatást vesz igénybe. Például, ha egy háziorvosi kezelésért 15 euró önrészt kell fizetni, ez azt jelenti, hogy ezt a költséget betegnek kell állni, az önrészt a társadalombiztosító nem finanszírozza meg a beteg helyett. Ezt az önrészt visszaigényelni sem lehet a társadalombiztosítótól.

Előfordulhat, hogy a beteg megkapja az orvosilag szükséges egészségügyi ellátást az Európai Egészségbiztosítási Kártya alapján, azonban nem csak az önrészt, hanem a teljes ellátás árát ki kell fizetnie.  Erre az esetre is fel kell készülni, ha valaki Belgiumba, Svájcba, Franciaországba, Luxemburgba vagy Finnországba utazik. Ezekben az országokban (illetve ezen országokban egyes ellátásoknál) ún. visszatérítéses rendszer működik, ami azt jelenti, hogy az ellátás árát a betegnek ki kell fizetnie, majd az ellátásról szóló számla, orvosi dokumentáció alapján a belga, francia, luxemburgi vagy finn társadalombiztosító visszafizeti azt az ellátott személy kérelmére. Az önrész azonban ez esetben sem kerül visszafizetésre. 

 

EURÓPAI EGÉSZSÉGBIZTOSÍTÁSI KÁRTYA IGÉNYLÉSE

Magyarországon egészségügyi szolgáltatásokra jogosult személyek – azaz az 1997. évi LXXX. törvény 16. §-ában felsorolt személyek például munkavállalók, gyermekgondozási díjban részesülők, kiskorúak - az Európai Egészségbiztosítási Kártyát a kormányhivatal bármelyik egészségbiztosítási szakigazgatási szervénél, illetve a kormányablaknál igényelhetik. A kártya igénylése szükséges igénylőlap elérhető EU Kártya Igénylőlap: http://www.oep.hu/nyomtatvanytar/temp_sc_521884.html web oldalon.

Az igényléshez szükséges a személyazonosságot igazoló okmány, lakcímkártya, TAJ kártya, illetve ha meghatalmazott útján történik az igénylés, akkor két tanú által aláírt meghatalmazással lehet eljárni. 

 

KÁRTYA ÉRVÉNYESSÉGI IDEJE

A Kártya érvényességi idejét érdemes megnézni a kiutazás előtt. A Kártya általában 36 hónapig érvényes, de előfordulhat, hogy a Kártyára jogosult személy egészségügyi szolgáltatásra való jogosultsága az érvényességi idő alatt megszűnik, például, mert fizetnie kellene a 6 930 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot, de ennek nem tesz eleget vagy külföldre költözik. Ez esetben nem lehet a Kártyát használni. Ha valaki ennek ellenére a Kártyával ellátást vesz igénybe külföldön, akkor ezen egészségügyi szolgáltatás költségét meg kell térítenie a magyar egészségbiztosítónak.

 

dr. Radics Zsuzsanna Gabriella