Megbízási szerződés és biztosítási jogviszony be (nem) jelentése
Szerző: Dr. Radics Zsuzsanna
A végzettségem közgazdasági szakokleveles jogász és egészségügyi menedzser. Dolgoztam mind magán-, mind közszférában. CO-NEXUS Gazdálkodási és Pénzügyi Tanácsadó Részvénytársaságnál kezdtem a munkámat, mint jogi előadó. Később a Pénzügyminisztériumban Nonprofit Osztály osztályvezetője voltam, majd a járulék szabályozás területén szakmai tanácsadóként dolgoztam. Rövid ideig voltam a PricewaterhouseCoopers Kft. munkatársa, majd az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Jogi Főosztályát vezettem. 2011. óta megbízásokban, illetve vállalkozóként dolgozom. 2014. januárjától tanítok a Pallas-ban.
A kérdés:
Tisztelt Szakértő! Egy TB-vel kapcsolatos kérdésem lenne. Egy ismerősömet 2016.01.01.-2016.05.31.-ig tartó határozott idejű megbízási szerződéssel foglalkoztatják adatrögzítőként. Január végén orvoshoz ment, ahol azt közölték vele, hogy nincs benne a biztosítottak nyilvántartásában, alá is irattak vele erről egy papírt. Mikor másnap a foglalkoztatójánál érdeklődött a bérszámfejtő azt mondta neki, hogy a megbízással foglalkoztatottakat mindig csak utólag és egy hónapra jelentik be, akkor is, ha a határozott idejű szerződésük több hónapra szól... Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (Art.) 16. § (4) bekezdés a) pont szerint a kifizető az illetékes elsőfokú állami adóhatóságnak bejelenti az általa foglalkoztatott biztosított adatait a biztosítás kezdetére vonatkozóan legkésőbb a biztosítási jogviszony első napján. Az (5) bekezdés szerint az állami adóhatóság a (4) bekezdésben meghatározott adatokat azok beérkezését követően haladéktalanul megküldi az egészségbiztosítás biztosítotti nyilvántartásának. Azt szeretném kérdezni, hogy a foglalkoztató mire alapozza azt, hogy havonta jelenti be, utólag a foglalkoztatottakat, valamint hogy az Art. 16. § (5) bekezdésében a "haladéktalanul" kifejezés mennyi időt takar? Előre is köszönöm segítségüket!
A válasz:
A megbízási szerződés esetén az a szabály érvényesül, hogy amennyiben az e tevékenységéből származó, tárgyhavi járulékalapot képező jövedelem eléri a minimálbér harminc százalékát, illetőleg naptári napokra annak harmincad részét, akkor biztosítási jogviszony jön létre. Biztosítás létrejötte esetén a foglalkoztatást be kell jelenteni T1041-es nyomtatványon. Erre tekintettel a megbízásnál előfordul, hogy a biztosítási jogviszonyt utólag jelentik be, de csak akkor, ha előre nem lehetett tudni, hogy az adott megbízás biztosítási jogviszonyt hoz létre. Ha pl: az Ön által említett esetben a havi megbízási díj 200 000 forint, akkor a biztosítási jogviszonyt haladéktalanul, a foglalkoztatás megkezdése előtt be kell jelenteni.
Legfrissebb
- 2024. december 15. Megússza az „új” adót, aki gyorsan intézkedik
- 2024. december 15. Lépett az Agárminisztérium
- 2024. december 04. Számvitel 2025 – önköltségszámítás
- 2024. december 03. Számvitel 2025 – a könyvvizsgálat és a beszámolók megemelt értékhatárai
- 2024. december 03. 2024. őszén kihirdetett társadalombiztosítási-, és munkajogi szabályok