Idén könnyebb osztalékelőleget fizetni

2012-től egyszerűsödtek az osztalékelőleg fizetésének szabályai. Ha az egyéb feltételek fennállnak, akkor a mérleg fordulónapját követő hat hónapon belül a számviteli törvény szerinti beszámoló alapján is fizethető osztalékelőleg.
Amennyiben közbenső mérleg készítésére kerül sor, az abban foglaltakat a közbenső mérleg fordulónapját követő 6 hónapon belül lehet figyelembe venni, azaz 6 hónapon belül akár több alkalommal is sor kerülhet osztalékelőleg fizetésre.

Osztalékelőleget eddig csak közbenső mérleg alapján lehetett kifizetni, amelyet kötelező könyvvizsgálat esetében a könyvvizsgálónak is jóvá kellett hagynia. A 2012-től érvényes új szabályoknak köszönhetően azonban a számviteli törvény szerinti beszámoló mérleg-fordulónapját követő 6 hónapon belül az adott évre szóló beszámoló alapján is lehet osztalékelőleget fizetni.
Mit kell tudni az osztalékról?
Osztalékot a gazdálkodó által elkészített és a jóváhagyásra jogosult testület által elfogadott, számviteli törvény szerint összeállított beszámoló alapján lehet fizetni.
Az osztalék elsődlegesen a tárgyévi adózott eredményből származik. Amennyiben a társaság rendelkezik szabad eredménytartalékkal, akkor döntése alapján az adózott eredményt azzal kiegészítheti.
A számviteli törvényben meghatározott osztalékelőleg-fizetési korlátot azonban ebben az esetben is figyelni kell, a lezárt időszak beszámolóban szereplő adatok alapján.
Maximális osztalékot a társaság legfőbb szerve akkor hagyhat jóvá, ha az osztalék figyelembevétele után a lekötött tartalékkal és az értékelési tartalékkal csökkentett saját tőke összege (vagyis a korrigált saját tőke) nem csökken a társaság jegyzett tőkéje alá.
Amennyiben a tárgyévi adózott eredmény negatív, de a korábbi nyereséges évek felhalmozott eredménytartaléka fedezetet nyújt osztalékfizetésre, a korábban említett szabályok figyelembe vételével az osztalékfizetést jóvá lehet hagyni.
Az eredménykimutatásba az osztalékról szóló döntésnek megfelelően kell beállítani az értékeket: eredménytartalék-igénybevételként az eredménytartalékból az osztalékra igénybe vett összeget,
jóváhagyott osztalékként az adózott eredmény és a figyelembe vett eredménytartalék együttes összegét.
A mérleg szerinti eredmény nulla lesz, ha az adózott eredmény pozitív és a társaság eredménytartalékot is igénybe vesz az osztalékfizetéshez.
Amennyiben az adózott eredmény negatív, és az eredménytartalék lesz igénybe véve az osztalékfizetéshez, akkor a mérleg szerinti eredmény a negatív adózott eredmény összegével fog megegyezni.