Tipikus fejlesztői hibák
Kezdjük a talán legáltalánosabb hibával, amelyet sokszor rutinos programozók is elkövetnek:
Tervezés hiánya
A hatékony és jól működő szoftverek írása a jó tervezéssel kezdődik. Mint mindenütt az életben, a tervezéssel kezdődik minden. Akár házat építenénk, akár csak egy nyaralásra készülünk, minden esetben előre kell tervezni, hogy a legoptimálisabb megoldást megtaláljuk.
Bármennyire is hihetetlennek tűnik, néha a tervezés és gondolkodás majdnem annyi időt vesz igénybe, mint a programkód megírása. Nagyon fontos, hogy mielőtt akár csak egy sor kódot is írnánk, meg kell határozni a valós problémát, a valós célt és azt is, hogyan szeretnénk a célt elérni. Sok programozó “nekiesik” a feladatnak úgy, hogy előtte nem gondolta át megfelelően a helyzetet. A problémamegoldást a kódolástól mindig el kell választani. Ha nem így teszünk, akkor az eredmény nem lesz jó.
Ne felejtsük el az sem, hogy ha valaki egy nagyobb csapatban dolgozik, akkor nyilván nem mindenkinek feladata a teljes projekt átlátása. A részfeladatot azonban ebben az esetben is gondosan meg kell tervezni. Ha kisebb, néhány fős csapatban dolgozik egy fejlesztő - az egyéni szabadúszókról már nem is beszélve -, akkor a teljes projekt és a teljes koncepció megértése és az ennek fényében való tervezés nagyon fontos.
Verziókezelés és backup hiánya
Nem lehet egy programozási feladat olyan kicsi, hogy mentés és verziókezelés nélkül kezdjünk el dolgozni rajta. Ha mégis, abból komoly kellemetlenségek adódhatnak.
Nem csak olyankor jön jól egy korábbi mentett verzió, amikor egy szerencsétlen véletlen folytán tönkremegy egy hardver, amelyen dolgozunk. Sokszor áll elő olyan helyzet, amikor egy korábbi verzióhoz kell visszanyúlni.
Az a helyzet is gyakorta megesik, hogy egy eredetileg kicsinek induló projektbe később másokat is be kell vonni.
Kommentelés hiánya a forráskódban
Ez bizony fájó pont. Valljuk be, senki nem szeret kommenteket írni. Ennek ellenére elkerülhetetlen. Ha a kommentelés nem is egyenlő a készülő szoftver dokumentálásával, de mégis óriási segítséget nyújt nem csak más fejlesztők számára a jövőben, hanem saját magadnak is!
Egészen biztosan nem fogsz emlékezni hónapok múlva bizonyos funkciók pontos működésére! Az első nagyobb projektednél ez talán még nem tűnik fontosnak, de amikor már rutinosabb fejlesztő leszel és sokadik projektedben veszel részt, egészen biztos, hogy ha régebbi projektet kell továbbfejleszteni, csak vakargatod majd a fejed és nem fogod tudni, hogy mi miért történik. Könnyítsd meg a saját munkádat kommentek írásával. Bármennyire is sürget az idő, erre mindenképpen érdemes időt szánni. Ráadásul, ha új fejlesztőket is be kell vonni a feladatba, neked sem jó, ha folyamatosan csuklanod kell, mert elmulasztottál kommenteket írni, és sokat emlegetnek a hátad mögött…
***
A bevezetőben említett korábbi cikkünket itt találod: 3 tipikus frontend fejlesztői “hiba”.
Ha szívesen olvasnál többet is IT témában, informatika témájú cikkeink listáját a linkre kattintva tekintheted meg.
Ha pedig IT képzések érdekelnek, az alábbiakat ajánljuk figyelmedbe:
Webfejlesztő
Webszerkesztés alapjai
Junior frontend fejlesztő
Junior Java backend fejlesztő
Junior szoftvertesztelő
Junior rendszerüzemeltető
Hamarosan induló tanfolyamok:
- 2025-02-08 Junior Java backend fejlesztő
- 2025-02-08 Junior frontend fejlesztő
- 2025-02-12 Junior Java backend fejlesztő
- 2025-02-12 Junior frontend fejlesztő
- 2025-02-12 Junior rendszerüzemeltető
- 2025-02-13 Junior Java backend fejlesztő
- 2025-02-13 Junior frontend fejlesztő
- 2025-02-13 Junior szoftvertesztelő
- 2025-02-15 Junior szoftvertesztelő
- 2025-02-15 Junior rendszerüzemeltető
- 2025-02-19 Junior szoftvertesztelő
- 2025-02-19 Junior rendszerüzemeltető