A könyvelői szakma jövője
Szerző: Repka Ágnes
HR szakértő, munkajogi szakokleveles tanácsadó
Korábban Magyarország piacvezető személyzeti szolgáltató cégének management tagjaként a munkaerő-közvetítés és fejvadászat országos fejlesztése, irányítása volt a feladata. Emellett tréneri és szakmai mentori tevékenységet végzett sok éven keresztül. Jelenleg szabadúszóként vállalatoknak, alapítványok részére végez HR és munkajogi tanácsadást, magánszemélyek részére pedig munkajogi és karrier-tanácsadást. Szabadidejében munkajogi és karrier-tanácsadó blogot vezet kismamáknak, édesanyáknak két könyve jelent meg a kismamákat, kisgyermekes édesanyákat a munkahelyen megillető jogokról, több fórumon publikál és ad elő rendszeresen.
Rendszeresen jelennek meg különböző cikkek, amik a könyvelői szakma jövőjéről szólnak. A munkaerőpiacon igen gyors változásoknak lehetünk szemtanúi az elmúlt évtizedben, sok új szakma jelent meg, s a könyvelői szakma is bizonyára változásokon fog keresztülmenni. Ezek a változások a munkát segítő szoftverek, a programok fejlődése és az ebből adódó változó könyvelői feladatok lesznek.
Ami azonban szintén befolyásolja egy szakma felkapottságát, népszerűségét, s ilyen módon az igényt is rá a munkaerő-piacon, az a keresleti oldal mellett a kínálati oldal, azaz hogy hány könyvelő van a munkaerőpiacon. A magyar könyvelői társadalomra jelenleg hazánkban a fokozatos elöregedés jellemző, a szakmába dolgozók között az elmúlt években egyre nagyobb súlyba kerültek a 41-65 év feletti szakemberek, s a nyugdíjba menetellel a könyvelők közel fele abba is hagyja a munkát. Amennyiben a „kiöregedő”, s nyugdíjat választó könyvelők helyett rendszeresen, minden évben körülbelül ugyanannyi új kolléga lép be a munkaerőpiacra, s az utánpótlás biztosított, s nem fog hosszú távon könyvelő-hiány jelentkezni a piacon – ahogyan ezt más jól kereső szakmák esetén már megfigyelhettük.
Ám a statisztika nem ezt mutatja: a 40 évnél fiatalabb kollégák aránya évek óta csökken a szakmán belül, s a becslések alapján az is látszik, hogy az újonnan belépő, frissen vizsgázott könyvelők száma alacsonyabb, mint a szakmából kilépő, nyugdíjba menőké. A trend alapján egyértelműen látszik, hogy a jövőben a könyvelői végzettség és tapasztalat keresett marad a munkaerőpiacon, hiszen a meglévő igényt a jelenlegi trend szerint egyre kevesebb és kevesebb kolléga kell, hogy lefedje.
Amire mindenképpen készülnie kell a szakma minden képviselőjének, az az átalakulás: ez elsősorban a könyvelést segítő szoftverek, a könyvelő programok fejlődését jelenti majd, ami átstrukturálja a könyvelői feladatokat is. Kevesebb adminisztratív, adatrögzítői munka várható a szoftverek fejlődésével, s így több idő marad az ellenőrzésre, elemzésekre, szakmai kérdésekre. Ráadásul a szakmába belépő fiatalabb generációnak a munkával kapcsolatos szoftverek megtanulása, kezelése már sokkal könnyebben megy, lévén ők már digitális eszközökön „nőttek fel”.
További előnye a könyvelői végzettségnek, hogy sokféle karrier utat kínál, attól függően, kinek milyen tervei, ambíciói, céljai vannak, az életének milyen szakaszában van, s milyen egyéb képességekkel, készségekkel rendelkezik. Aki egy nagyobb vállalat berkein belül szeretné hasznosítani a megszerzett tudását, annak sokrétű, idővel teljeskörű, de gyakran ismétlődő feladatokkal kell számolnia az első években: szállító- és vevőszámlák, bankkivonatok, valamint elszámolások könyvelése, folyószámla egyeztetések. Innen lehet aztán feljebb és feljebb jutni, s szakma magasabb szintű feladataihoz is hozzáférni: adóbevallások készítése, eredmény-kimutatás és mérleg összeállítás.
A nyelvtudással rendelkező pályakezdőnek jó lehetőséget kínálnak a SSC-k (Shared Service Centerek). Ezekben a szolgáltató központokban a több éves gyakorlat nélkül jelentkező pályakezdőket is szívesen fogadják, s bár ők a szakmai feladatok közül csak néhányat végeznek, azaz nem teljeskörű a munkakörük, az aktív idegen nyelvtudás miatt a fizetések kezdőként is elérhetik a 350.000 – 380.000 Ft-ot. Keresettek az egy idegen nyelvet beszélő kollégák, de ha esetleg valaki két idegen nyelven is el tudja végezni a szakmai feladatokat, biztosan nem marad sokáig állás nélkül, sőt! Az itt eltöltött néhány év után pedig a rátermettek és ambiciózusak számára lehetőség nyílik előléptetésre, s csoportvezetőként már bőven félmillió forint feletti fizetésre számíthatunk, de nem ritka a 700.000 – 800.000 Ft-os fizetés sem.
A női könyvelők esetében nagy változást szokott hozni a gyermekvállalás, hiszen a korábbi 8-9 órás munkájukat kisgyermek mellől nem mindig tudják folytatni. Számukra a könyvelői szakma függetlensége jelenthet megoldást, hiszen vállalkozóként könyvelői tevékenységet folytatni sokkal rugalmasabb időbeosztást jelent, mint alkalmazottként, s bár ekkor is vannak kötelezően betartandó határidők, a napi munka elosztása az anyuka kezében van, s akár részmunkaidőben, napi néhány órában is végezheti tevékenységét az ügyfelei részére. A gyermek növekedésével, s intézménybe való kerülésével pedig az addig felépített kisebb ügyfélkörét további vállalatokkal bővítheti s a mindenkori élethelyzetéhez, szükségleteihez, idejéhez igazodóan tudja a munka megbízások számát növelni.