Vizsgáztatás, szakértés ÁFÁ-ja oktatásnál

Kérdés

Sziasztok! Segítséget szeretnék kérni tőletek, mert egyenlőre nem sikerült határozott véleményt alkotnom az alábbi kérdésben: Egy nem oktatással foglalkozó, profitorientált, teljesen más természetű szolgáltató tevékenységet végző ÁFÁ-s bt. szeretne jövő hónaptól oktatással kapcsolatos tevékenységet végezni (oktatás, vizsgáztatás, szakértői tevékenység). A bt. tagjai -akik az oktatást és a kapcsolódó tevékenységet végzik- mind rendelkeznek szakirányú tanári végzettséggel. E téren számomra nem egyértelmű az ÁFA. Hogyan alakul az ÁFA az alábbi tevékenységek esetében: 1) Zeneiskola (közintézmény) és köz- és felsőoktatási intézmény részére nyújtott óraadói tevékenység és ami a legfontosabb, a képzés lezárásaként a vizsgáztatás. 2) A másik a tanulmányi és tehetséggondozó verseny keretében végzett szakértői és birálói tevékenység. -Felvettem a megfelelő TEÁOR számokat a NAV nyilvántartásba (11T201T), köztük a szakértői és vizsgáztatási tevékenység miatt szükséges 85.60 Oktatást kiegészítő tevékenységet is. -Úgy gondolom, hogy a zeneiskola és a felsőoktatási intézmény részére nyújtott óraadói tevékenységet a tevékenység közérdekű jellegére tekintettel adómentesen kell számláznunk. Ezt az ÁFA tv. 85. § (1) j) valamint (2),(3) alapján gondolom így (még ha OKJ-s felnőttképzés is). -Ugyanezen felek felé számlázandó, a képzést lezáró vizsgáztatási tevékenység tekintetében pedig a vizsgáztatást ÁFÁ-val növelten számláznám, KIVÉVE, ha az ÁFA tv. 85. §. (2)-es bekezdése szerinti egyéb oktatás körébe sorolt képzésnél történik a vizsgáztatás (pl. OKJ-s felnőttképzésnél, mert itt külön ki is emeli a tv. a vizsgáztatási tevékenységet). Azért is gondolom így mert, az ÁFA tv. a 85. § (1) bek. j) pontjában csak a tanári, oktatói tevékenységre (tehát magára a tanításra) fókuszál „j) az a szolgáltatásnyújtás, amelyet óvodai, tanári, oktatói, nevelői tevékenységet végző - ilyen minőségében - teljesít a köz- és felsőoktatás, továbbá a (2) bekezdésben meghatározott egyéb oktatás keretében, ideértve az előzőekben felsoroltakhoz kapcsolódó magánóraadást is „. Tehát hacsak nem egyéb oktatás, akkor esetünkben ÁFA mentesen számlázom a vizsgáztatást. -A tanulmányi és tehetséggondozó verseny keretében végzett szakértői és bírálói tevékenységünk számlázásakor az ÁFA tv. 85. § (2) d) pontja alapján ÁFA mentesen állítom ki a számlát, amennyiben az adott képzés belefér az egyéb oktatás fogalmába. De mi a helyzet, ha annál a versenynél szakértünk vagy bíráskodunk, amit gimnazisták részére szerveznek a saját gimnáziumukban. Ez utóbbi esetben ÁFÁ-val növelten számlázok? Minden hozzászólást előre is köszönök. Van még némi időm kinyomozni a helyes eljárást, de egy hivatalos állásfoglalás kivárása biztosan nem férne bele a határidőbe. Azért megkérem… jobb későn mint soha. Max. javítjuk a számlát. T.Eszter.

Válasz

Valóban az áfatörvény 85. § (1) bekezdés j) pontja szerint mentes az adó alól az a szolgáltatásnyújtás, amelyet óvodai, tanári, oktatói, nevelői tevékenységet végző – ilyen minőségében – teljesít a köz- és felsőoktatás, továbbá a 85. § (2) bekezdésben meghatározott egyéb oktatás keretében.
Az áfatörvény 85. § (2) bekezdése alapján az egyéb oktatás körébe tartoznak:
a) a felnőttképzésből az Országos Képzési Jegyzékben meghatározott szakképesítést adó oktatás, képzés, továbbképzés, vizsgára való felkészítés és vizsgáztatás;
b) a felnőttképzésről szóló törvény alapján szervezett és akkreditált, illetőleg egyéb jogszabály alapján szervezett oktatás, képzés, továbbképzés, vizsgára való felkészítés és vizsgáztatás;
c) az államilag, illetőleg nemzetközileg elismert nyelvvizsga-bizonyítvány kiadásának alapjául szolgáló vizsgáztatás;
d) a tanulmányi és tehetséggondozó verseny szervezése, lebonyolítása.

Mindezek alapján Zeneiskola (közintézmény) és köz- és felsőoktatási intézmény részére nyújtott óraadói tevékenység áfa mentes.  A vizsgáztatásnál valóban az OKJ-s vizsgát, a felnőttképzésről szóló törvény alapján szervezett és akkreditált, illetve jogszabály alapján szervezett oktatás vizsgáját lehet csak  mentesen számlázni.
A gimnáziumban szervezett versenynél, az a kérdés milyen feladatot látnak el , mit tartalmaz  a szerződés.
Ha a szerződés szerint a bíráskodás szakértés belefér a verseny lebonyolítása fogalmába akkor mentes, ha nem akkor áfával növelt a kiállított számla.