Közeleg az Szja-bevallás határideje (1.)

Sinka Júlia

Szerző: Sinka Júlia

Végzettség: Közgazdász, mérlegképes könyvelő, adótanácsadó, okleveles adószakértő (nemzetközi adózás és áfa)

Szakterület: Kis- és középvállalkozások számviteli és adózási kérdései

Az adóhatóság 2025-ben is elkészíti a magánszemélyek adóbevallási tervezetét, a nyilvántartásában szereplő, a munkáltatói, kifizetői bevallások, adatszolgáltatások adatai alapján. Összefoglaltuk, mit kell tenniük az adózóknak ezzel kapcsolatban.

Az adóhatóság 2025-ben is elkészíti a magánszemélyek adóbevallási tervezetét, a nyilvántartásában szereplő, a munkáltatói, kifizetői bevallások, adatszolgáltatások adatai alapján. A tervezet összeállítását az érintett magánszemélyeknek nem kell kérelmezniük.

A dokumentum 2025. március 15-től elektronikus formában elérhető az eSZJA-portálon.

Itt a „Belépés” pontra kattintva – Digitális Állampolgár mobilalkalmazás (DÁP) használatával vagy Ügyfélkapu+ kétfaktoros azonosítással belépve – megtekinthető, módosítható a bevallási tervezet, és az adó 1+1 százaléka is felajánlható.

 

Ha a magánszemélynek nincs elektronikus tárhelye – és ha van…

Azok a magánszemélyek, akik nem rendelkeznek Ügyfélkapu+- vagy DÁP azonosítóval, és önállóan nem nyújtottak be 2024-re vonatkozó bevallást, 2025. március 17-éig kérhették, hogy az adóhatóság papíralapon postázza számukra az adóbevallási tervezetüket.

(A vonatkozó kérelmet többféle módon el lehetett juttatni a NAV-hoz, így például SMS-ben is.)

Az előzőek szerinti tervezeteknek 2025. április 30-áig kell(ett) – tértivevényes küldeményként – megérkezniük a címzettekhez.

Fontos, hogy a NAV a nyilvántartásában szereplő, az ügyfél által (akár korábban) megadott kapcsolattartási címre (lakcím, levelezési cím) küldi a bevallási tervezetet. Ha ez időközben változott, akkor az adatokat egyeztetni kell az adóhatósággal telefonon (NAV Infóvonal; 1819-es telefonszám 2. menüpontjában, ha rendelkezik a TEL-nyomtatványon kért ügyfél-azonosító számmal, azaz PIN-kóddal), vagy az adóhatóság ügyfélszolgálatán személyesen.

Azok, akik elmulasztották március 17-ig kérelmezni a tervezet postázását, ezt követően már csak és kizárólag személyesen, a NAV ügyfélszolgálatain vehetik azt át, de – szó szerint – az utolsó pillanatig, azaz a bevallás benyújtására előírt határidőig, 2025. május 20-ig.

Az elektronikus tárhellyel rendelkezők 2025. március 15-től érhetik el a bevallási tervezetüket az eSZJA-portálon.

Az adózó tervezettel kapcsolatos teendői lényegében azonosak, akár rendelkezik elektronikus tárhellyel, akár nem: utóbbi csak azt határozza meg, miként, milyen formában jut vissza az átnézett, szükség esetén kiegészített tervezet a NAV-hoz.

Ha az érintett egyetért az adóbevallási tervezettel, akkor nincs vele teendője, tervezete 2025. május 20-ával érvényes bevallássá válik. Akkor viszont, ha nem ért egyet a bevallási tervezet adataival, akkor a tervezetet az elektronikus tárhellyel rendelkezőnek az elektronikus felületen módosítania kell és be kell adnia. Például, ha az illető munkaviszonya mellett egyéni vállalkozó – és utóbbi tevékenységét nem szüneteltette a lezárt év egészében –, akkor mindenképpen módosítania, kiegészítenie kell a tervezetet, azokkal az adatokkal, amikről az adóhatóságnak nem lehet információja, így például a vállalkozásban felmerült kiadások összegéről. Általában véve, a magánszemélynek azokkal az adatokkal kell kiegészítenie, amelyről a NAV-nak nincs, nem lehet a kifizetők adatszolgáltatásai alapján tudomása. Nem csupán az egyéni vállalkozás miatt, de más okból is indokolt lehet ez, például adóköteles ingatlanértékesítés esetén. Az eSZJA-portálon, az online felületre belépve (eSZJA / Belépés) a „Bevallás 2024. évről” csempe jelzi a bevallás állapotát. Az „Átnézem” gombra kattintva megtekinthető a bevallás. A módosítás, kiegészítés gombot választva megnyílik a kitöltőprogram. A webes kitöltőprogram bal oldalán megjelenő panelben található egy témakörlista, ez tartalomjegyzékként segíti a navigálást a bevallás kitöltésében az egyes témakörök között.

A témakörcsoportok a leggyakoribb jövedelemtípusokat kiemelve sorolják fel az egyes jövedelmek bevallására szolgáló sorokat, mezőket. A témakör kiválasztásával megjelennek a kitöltéshez szükséges sorok, amelyek azonnal kitölthetők.

A témakörlista felett található egy kulcsszavas kereső, amely segítségével nem csak az adóügyi kifejezésekre, hanem kulcsszóként definiált, a köznyelvben használt szavakra, valamint az egyes bevallási sorok számának megadásával is lehet keresni.

A felület jobb alsó sarkában található „TOVÁBBI FUNKCIÓK” ikon megnyitásával a segítő tippekre kattintva, egy rövid bemutatót tekinthet meg az adózó a nyomtatvány szerkesztéséhez, módosításához szükséges legfontosabb eszközökről.

Ha az érintett elvégezte a szükséges módosításokat, kiegészítéseket, és azokat el is mentette, a „Tovább a beadáshoz”, majd a „Beadás” gomb megnyomásával küldheti be a NAV-hoz a módosított tervezetet. Ezután a bevallás státusza „Beadott” lesz, a Profil oldalon a státusz alatt pedig az „Ön sikeresen beküldte az adóbevallását” felirat válik láthatóvá.

Ha az adózónak nincs elektronikus hozzáférése, de egyetért a papíralapon megkapott bevallási tervezetben foglaltakkal, akkor azzal teendője nincs, nem kell azt aláírnia, sem visszaküldenie. Ha nem ért egyet a postán megküldött bevallás tartalmával, akkor a 24SZJA-bevallást kell benyújtania 2025. május 20-ig, mivel a papíralapon kapott tervezetet javítani nem lehet.

A 24SZJA-nyomtatvány elérhető a webes kitöltő felületen az „Adóbevallás készítése 2024” linken, ahol elektronikus hozzáférés nélkül is használható a (bevallási tervezethez is használt) nyomtatványkitöltő program, vagy az Általános Nyomtatványkitöltő Keretprogramon (ÁNYK) keresztül az alábbi linken: 24SZJA - Nemzeti Adó- és Vámhivatal (gov.hu).

A kiskorú gyermek adóbevallási tervezetét az online felületen kizárólag a törvényes képviselője ismerheti meg, hagyhatja jóvá, a bevallási tervezet jóváhagyására (ezáltal a rendszer használatára) kiskorú gyermek még akkor sem jogosult, ha egyébként van elektronikus hozzáférése. A tervezet online jóváhagyásához a törvényes képviselőnek elektronikus ügyintézési jogosultságot kell szereznie, amihez a NAV honlapjáról letölthető UJEGYKE nyomtatványt kell kitöltenie és beküldenie.

Azok – akár papíralapon, akár elektronikus úton kellene elvégezniük a feladatot –, nem módosítják, nem egészítik ki a tervezetet, az jóváhagyás nélkül is bevallássá válik 2025. május 20-ával. Ezt követően már csak annak önellenőrzésével változtathatóak, egészíthetőek ki a bevallás adatai.

Kivételt jelentenek az őstermelők, az áfás magánszemélyek, a 2024-ben szja szerint adózó egyéni vállalkozók, nekik ugyanis önállóan kell bevallást benyújtaniuk, amit megtehetnek az adóbevallási tervezet kiegészítésével és benyújtásával is. Viszont esetükben a 2025. május 20-val nem válik automatikusan végleges bevallássá a tervezet!

Ha az szja-bevallás önellenőrzésére van szükség, akkor azt az adózó elvégezheti az eSZJA-felületen az önellenőrzés támogatása funkció használatával vagy a nélkül.

Önellenőrzés támogatása funkció használatával: ez a Digitális Állampolgár mobilalkalmazás (DÁP) használatával vagy Ügyfélkapu+ kétfaktoros azonosítással érhető el. Az érintett magánszemély a „Bevallás lekérése, módosítása” menüpontban lekért érvényes bevallásából (előzménybevallás) kiindulva készítheti el az önellenőrzést: a módosított és az előzménybevallás adataiból a program automatikusan kiszámolja és kitölti az önellenőrzéshez kapcsolódó mezőket, amelyeket azonban csak az 1 000 forintot meghaladó kötelezettségváltozásnál tölti ki ténylegesen.

Ha az önellenőrzéskor nő a kötelezettség, akkor az önellenőrzési pótlék összege is megemelkedik, de ha ennek összege nem haladja meg az 1 000 forintot, akkor a megfelelő sorba nulla forint kerül.

Ha az önellenőrzéskor visszaigényelhető adó keletkezik, akkor a „Visszaigényelhető összeg kiutalását vagy átvezetését kérem” kódkocka jelölésével az „Átvezetési és kiutalási kérelem” „Terhelendő”, illetve „Kiutalandó” sorában lévő mezőket is kitölti a program.

Amennyiben az adózó más adónemre szeretné átvezettetni a visszajáró összeget vagy annak egy részét, akkor azt a „Jóváírandó” sorban az adónemkód kiválasztásával és az összeg megadásával teheti meg. Kiutalandó összegnél meg kell adni a „Visszaigénylési adatok” mezőcsoportban a kiutaláshoz szükséges adatokat.

Önellenőrzés támogatása funkció használata nélkül: az eSZJA webes felületre belépve az „Adóbevallás megtekintése”, majd az „Új bevallás korábbi adatokkal” mezőre kell kattintani, ezáltal szerkeszthetővé válik a korábban beadott bevallás. Először a helyes adatokkal kell kitölteni, javítani (például adókedvezmények), majd az önellenőrzési mellékleteket kell hozzárendelni a bevalláshoz az alábbiak szerint.

A témakörlistában a „Javítás, helyesbítés, önellenőrzés” témakörre kattintva jelennek meg az önellenőrzés kitöltéséhez szükséges sorok.  A „Bevallás jellege (önellenőrzés, helyesbítés)” mezőbe írt „O” betűvel jelezhető, hogy a bevallást önellenőrzésként nyújtja be a magánszemély.

Majd az „Önellenőrzési pótlék”, „Adónemenkénti kötelezettségalap-különbözet és kötelezettségváltozás”, illetve szükség esetén (például önkéntes pénztári, NYESZ-R, vagy nyugdíjbiztosítási rendelkező nyilatkozat miatti önellenőrzésekor) „Az önellenőrzés oka, módja” mezőket is ki kell töltenie.

A mezőkben fel kell tüntetnie az adókötelezettség változását is. Ha a módosítás után az adózónak visszaigényelhető adója keletkezik, a visszaigényléshez szükséges mezőket is ki kell töltenie, ezt a témakörök között „Visszaigényelhető adó, átvezetési és kiutalási kérelem,…” címszó alatt találja.

A „Visszaigénylési adatok” soraiban jelölnie kell, hogy a visszajáró összegnek, összegeknek egy részét visszakéri és/vagy átvezetést kér, majd meg kell adnia a számlaszámot, vagy postai címet, ahová az adóhatóság a visszajáró összeget kiutalja.

Az „Átvezetési és kiutalási kérelem” rovatban meg kell adnia a terhelendő adónem kódját (például személyi jövedelemadó: 103), valamint a visszajáró összeget forintban.

A módosításkor rögzített adatokat a „Mentés” gombbal kell elmentenie. Az így módosított adatok kitöltésének helyességét az „Ellenőrzés” gombbal ellenőrizheti, ha azok megfelelőek, akkor a „Tovább a beadáshoz” gombra kattintva, majd a „Beadás” gomb választását követően a bevallás benyújtása megtörténik.

A már benyújtott bevallást – véglegessé vált bevallási tervezetet – papíralapon is lehet önellenőrizni: egy 24SZJA-bevallást kell benyújtania az érintettnek, a nyomtatvány főlapján az önellenőrzést jelölve.

(Az adóhatóság a személyi jövedelemadóról szóló bevallás benyújtását – a bevallási tervezettel kapcsolatos feladatok teljesítését – a honlapján közzétett tájékoztatókkal is segíti.)

Ahány élethelyzet, annyi adózást érintő kérdés, és nincs ez másként az szja-bevallások esetében sem. Cikkem folytatásában speciális, de ennek ellenére az adózók szélesebb körét érintő „bevallásos problémákról” és megoldásaikról lesz szó.