Nyári diákmunka - körkép
Nyelvismerettel, szakmai tudással találhatnak a legkönnyebben munkát a nyári hónapokban a diákok - derült ki Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetségének (DiákÉsz) összegzéséből.
Az órabérek nagyon eltérőek, a fővároshoz képest a kisebb városokban, falvakban nemcsak kevesebb ajánlat közül lehet választani, hanem a keresetek is alacsonyabbak.
Bérként a minimálbér a legjellemzőbb, a munkák 70-75 százalékáért bruttó 564 forintot fizetnek óránként. Irodai és szakmai munkakörökben 600-1000 forint/óra a munkabér, a gyakornoki programokban pedig 130-150 ezer forintot lehet keresni havonta.
Nyelvismerettel, szakmai tudással a legkönnyebb elhelyezkedni, és többnyire az ilyen elvárásokat támasztó munkákért kínálják a legjobb fizetéseket. Ha valaki ezek birtokában van, Budapesten 1000-1500 forintot is kereshet óránként, és szinte egész évben talál magának feladatokat. A programozók iránt különösen nagy a kereslet, ráadásul munkájukat otthonról is végezhetik.
Akik magas szinten beszélnek egy-két idegen nyelvet és szívesen fordítanak, azok esetében vidéken a 800-900 forintos órabérek jónak számítanak, miközben a kevesebb ismeretet igénylő munkáknál 200-300 forinttal alacsonyabb összegre lehet számítani.
Szinte mindig keresnek embereket árufeltöltői, bolti eladói és betanított kisegítői munkára, többnyire a minimálbérért. Nagyjából ennyit fizetnek a szórólapozásért, mezőgazdasági munkákért, pakolásért és egyéb könnyű fizikai munkákért is.
Adminisztratív és hostess állások is akadnak szinte egész évben, ezekért általában 600-800 forintot fizetnek óránként, csakúgy, mint az ügyfélszolgálatos és telemarketinges feladatokért, amelyek szintén népszerűek.
Fontos, hogy 16 év alatt csak szünidőben lehet dolgozni, a 16 és 18 év közötti fiatalok nem vállalhatnak éjszakai műszakot, és a 18 évnél fiatalabbak csak szülői hozzájárulással dolgozhatnak. Iskolaszövetkezeteknél alapvető feltétel a nappali tagozatos tanulói vagy hallgatói jogviszony, szükség van érvényes diákigazolványra, illetve iskolalátogatási vagy hallgatói jogviszony igazolásra.
Ahhoz, hogy a diákok nyári munkája törvényes legyen, előbb a munkaszerződést vagy a megbízási szerződést kell aláírni. Ezért azt javasolják, hogy senki ne kezdje meg a munkát, ha a munkáltató egy-két nappal későbbre ígéri a szerződés aláírását.
A jogszabály szerint a munkaszerződésnek tartalmaznia kell a munkavállaló alapbérét, munkakörét, a munkavégzés helyét és a munkaviszony időtartamát. Ez utóbbi lehet határozott vagy határozatlan idejű. Nyári munka esetén ez mindenképpen határozott idejű, hiszen egy-két hónapig tarthat.
Az alkalmi munka összesen legfeljebb öt egymást követő napig és egy hónapon belül legfeljebb tizenöt napra létesíthető. Fiatal munkavállalók esetében figyelni kell arra is, hogy éjszakai munkát nem végezhetnek, és rendkívüli munkaidő sem rendelhető el esetükben. A napi munkaidejük a nyolc órát nem haladhatja meg.
Magyarországon az iskolaszövetkezetek évente mintegy 130 ezer nappali tagozatos tanulónak, hallgatónak biztosítanak a tanulmányi időbeosztásukhoz alkalmazkodó, a munkatapasztalat-szerzést is elősegítő pénzkereseti lehetőséget.
Legfrissebb
- 2024. december 15. Megússza az „új” adót, aki gyorsan intézkedik
- 2024. december 15. Lépett az Agárminisztérium
- 2024. december 04. Számvitel 2025 – önköltségszámítás
- 2024. december 03. Számvitel 2025 – a könyvvizsgálat és a beszámolók megemelt értékhatárai
- 2024. december 03. 2024. őszén kihirdetett társadalombiztosítási-, és munkajogi szabályok