Nem jelentős összegű hiba könyvelése.

Kérdés

Nem jelentős összegű hiba könyvelésében szeretném a segítségüket kérni. 2011. májusában derült ki,hogy egy adott autó után nem kellett volna cégautóadót fizetni.2009 februárjától a cégautóadó fizetve volt, így a 2009 évre visszamenőlegesen kell önellenőriznem. A hiba nem számít jelentősnek és lényegesnek sem. A 2011 évre az első negyedévre is fizetve lett a cégautóadó.A 2010 év még nincs lezárva.Melyik évben kell elvégeznem a javítást,és hogyan kell könyvelnem?A Tao-t és a Különadót is érinti mivel nő az adóalapom,itt a 2009-es Tao bevallást kell megellenőriznem? Válaszukat előre is köszönöm.

Válasz

Az ellenőrzés, az önellenőrzés megállapításait (a hibákat, a hibahatásokat) a folyamatos könyvelés keretében kell könyvelni, elszámolni, mivel a beszámolóval már lezárt üzleti év könyvviteli elszámolásait nem lehet "újból megnyitni", nem lehet "tovább folytatni".
A könyvelés általában a hibás tétel sztornírozásával, a helyes tételnek a törvényi előírásoknak megfelelő könyvelésével történik, függetlenül attól, hogy a hiba jelentősnek vagy nem jelentősnek minősül.
Az ellenőrzés megállapításait indokolt - évenként - elkülönítetten könyvelni, különösen az eredményt érintő tételeket, az évszám feltüntetésével azért, hogy a nem jelentős összegű hiba estén a társaságiadó-alapot növelő-csökkentő tételek főkönyvi számlákkal  alátámasztottak legyenek.
Sajnos  a nem jelentős összegű hibák esetében is  eredményre gyakorolt hatás miatt a hiba elkövetése évének az adott esetben a 2009 év társaságiadó-, különadóalapja is változik, így azok bevallását önellenőrzés keretében módosítani kell.
Amennyiben a hiba és a hibahatás (hibahatás az adózott eredmény változása is) együttes összege alapján nem jelentős összegű a hiba, akkor a 2010. évi eredménykimutatás tárgyévi adatai között szerepelnek a könyvelt összegek.
 Az önellenőrzésnél  figyelni  kell a Tao-tv. 7. §-a (1) bekezdésének u) pontjára, illetve 8. §-a (1) bekezdésének p) pontjára, amelyek szerint az adóellenőrzés, önellenőrzés során megállapított tételekkel csökkenteni, illetve növelni kell az adózás előtti eredményt.
 

Amennyiben a 2010-es év még nem lezárt időszak, és a hiba feltárása, valamint könyvelése mérlegkészítés időpontjáig megtörtént, úgy azt a 2010-évben rendezni tudjuk