Mire figyeljünk a hőségben? - Munkavédelmi szabályok
Hőségriadót rendeltek el az egész országban. A hőség a balesetveszélyes helyzetek kialakulásához is hozzájárulhat, így különösen fontos munkáltatói és munkavállalói érdek, hogy a hőségriasztás idején kötelező és elvárható intézkedések (például ivóvíz, pihenőidő, pihenőhely biztosítása, árnyékolásra, ruházatra, szellőztetésre vonatkozó ajánlások figyelembevétele, stb.) ne maradjanak el.
A munkavédelmi előírásokat nemcsak a szabadban, hanem a zárt térben, irodákban dolgozóknál is be kell tartani.
A szabályokat a munkavédelmi törvény tartalmazza, és előírja a munkavégzéshez megfelelő környezetet biztosítását a munkáltató számára.
A törvény mellett a munkahelyek munkavédelmi követelményeinek minimális szintjét meghatározó végrehajtási rendelet szabályozza a munkahelyek zárt helyiségeinek, tereinek a hőmérsékletével, illetve a szabadtéri munkahelyekkel kapcsolatos előírásokat.
Munkahelyi hőmérséklet
A munka jellegétől és az évszakoktól függően - a munka nehézségi fokát jellemző munkaenergia-forgalmat figyelembe véve - álló munkánál 1 méteres magasságban, ülő munkánál pedig fél méteres magasságban kell biztosítani a rendelet mellékletében előírt megfelelő hőmérsékletet (klímatényezőt), amely
• szellemi tevékenységnél 21-24 fokot,
• könnyű fizikai munkánál 19-21 fokot,
• közepesen nehéz fizikai munka esetében 17-19 fokot,
• míg nehéz fizikai munka esetén 15-17 fokos
hőmérsékletet jelent. Ha az előírt hőmérsékleti értékek nem valósíthatók meg, akkor az úgynevezett effektív, illetve korrigált effektív hőmérsékletet kell figyelembe venni. (Ezeket úgy határozzák meg, hogy figyelembe veszik a levegő relatív nedvességtartalmát és a légsebességet, illetve a hősugárzást is.)
Pihenőidő: 24 fok felett kötelező
Óránként legalább 5, legfeljebb 10 perces pihenőidőt kell közbeiktatni, ha a munkahelyi klíma a 24 fokos korrigált értéket meghaladja – természetesen a hőmérséklet mesterséges szellőztetéssel, illetve légkondicionálóval „kordában tartható”.
A pihenőidőt lehetőleg a környezethez képest hűvösebb, lehetőleg komfortzónába eső, megfelelő ülőalkalmatossággal ellátott pihenőhelyen töltsék el a munkavállalók – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Munkaügyi Hivatal.
Félóránként védőital
Ha a munkahelyi klíma meghaladja a 24 Celsius fokot, igény szerint, de legalább félóránként, általában 14-16 fokos ivóvizet (ásványvizet vagy csapvizet) kell a dolgozóknak adni – amihez a pohár biztosítása is kötelező.
Szigorúbb előírások a szabadban
Fokozottan kell figyelni azoknak a dolgozóknak az egészségére, akik a szabadban dolgoznak. A védőital biztosítása és az óránkénti pihenő biztosítása a fenti feltételekkel alapkötelezettsége a munkáltatónak.
Mindenképpen arra kell törekednie a munkáltatónak, hogy minél kevesebb időt töltsenek a munkavállalók a tűző napon, ezért ezeket a munkavédelmi előírásokat kell betartani, illetve munkaszervezési intézkedéseket kell tenni:
• Magas UV-sugárzás - 7,5-es index felett - ha megoldható, korábban kell a műszakot elkezdeni, 11-15 óra közötti időszakban szünetet kell tartani, később viszont már lehet a munkát folytatni.
• Ahol ez lehetséges, a szabadtéri munkaterületet sátorral, ponyvával kell árnyékolni. A fém, az üveg felületekről a visszaverődő sugárzást a lehetőségekhez képest ki kell iktatni.
• Figyelni kell a dolgozók cseréjére, azaz a munkát úgy kell megszervezni, hogy felváltva tartózkodjanak a tűző napon, illetve a kritikus napszakban a zárt téren folyjon a munka.
• A pihenőidőt fedett, zárt, vagy ha ilyen nincs, akkor szabadtéri, de árnyékolt helyen kell biztosítani.
• Megfelelő munkaruhával kell ellátni a dolgozót és elő kell írni a sapka, kalap használatát a hőségben. Nehéz megtalálni a megfelelő öltözéket – jól is szellőzzön és a sugárzás ellen is védjen.
Legfrissebb
- 2024. december 15. Megússza az „új” adót, aki gyorsan intézkedik
- 2024. december 15. Lépett az Agárminisztérium
- 2024. december 04. Számvitel 2025 – önköltségszámítás
- 2024. december 03. Számvitel 2025 – a könyvvizsgálat és a beszámolók megemelt értékhatárai
- 2024. december 03. 2024. őszén kihirdetett társadalombiztosítási-, és munkajogi szabályok