Kevesebb cafetériát juttatnak a cégek
Csökkent a béren kívüli juttatásokat nyújtó kis- és közepes vállalkozások aránya. A következő egy évben a cégek mindössze 45 százaléka tervezi azt, hogy természetbeni hozzájárulást is ad dolgozóinak.
A K&H 500 hazai kkv-vezető megkérdezésén alapuló negyedéves felmérése szerint az előző negyedévhez képest 8 százalékponttal esett vissza azon vállalkozások aránya, amelyek az alkalmazható béren kívüli juttatások valamelyikét beépítik bérezési rendszerükbe.
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján ez az eddigi legalacsonyabb érték. A juttatásokat illetően továbbra is az étkezési hozzájárulás a leggyakoribb, annak ellenére, hogy jelentős, 11 százalékpontos csökkenés tapasztalható az elmúlt negyedévhez képest: ezt jelenleg a cégek negyede tervezi alkalmazni.
A második helyen továbbra is a közlekedési hozzájárulás áll, a kkv-k ötöde kívánja így támogatni dolgozóit. A nemrég bevezetett SZÉP Kártya tartja harmadik helyét, a vállalkozások tizede számol vele az adható juttatások között.
A különböző ágazatokat tekintve a mezőgazdasági vállalkozások állnak az élen a cafetéria juttatásokat illetően. Több mint felük (64 százalékuk) tervez nyújtani a következő egy év során béren kívüli hozzájárulást, ezen belül is a legnépszerűbb az étkezési utalvány, amelyet a közlekedési költségek megtérítése, illetve a ruhapénz követ.
Az ipari vállalkozások közel fele (48 százalékuk) gondolkodik valamilyen cafetéria juttatásban. A cafetéria-elemeket tekintve a sorrend megegyezik a mezőgazdasági cégekkel.
A kereskedelmi és szolgáltató vállalkozások 43 százaléka kalkulál valamely béren kívüli járandósággal. Míg azonban az étkezés és utazás támogatása mellett a kereskedelemben a pénzbeli jutalmat, addig a szolgáltató szektorban a SZÉP Kártyát részesítik előnyben.
A befektetési típusú béren kívüli hozzájárulások - egészségpénztár, nyugdíjpénztár és életbiztosítás - ugyan kisebb mértékben, de jelen vannak a cafetéria elemek között. Számottevő csökkenés az életbiztosításnál figyelhető meg, amely a felére esett vissza, így jelenleg 3 százalékon áll. Ezek a juttatások továbbra is főként a középvállalkozásokra jellemzőek.
Legfrissebb
- 2024. december 15. Megússza az „új” adót, aki gyorsan intézkedik
- 2024. december 15. Lépett az Agárminisztérium
- 2024. december 04. Számvitel 2025 – önköltségszámítás
- 2024. december 03. Számvitel 2025 – a könyvvizsgálat és a beszámolók megemelt értékhatárai
- 2024. december 03. 2024. őszén kihirdetett társadalombiztosítási-, és munkajogi szabályok