Készpénz vagy külföldi bankszámla – így is érkezhet a fizetés?
Mivel a banki terhek folyamatosan nőnek, ezért egyre több munkavállaló fejében fordul meg az a gondolat, hogy inkább külföldi bankszámlát jelöl meg, és ide kéri munkabére átutalását vagy egyszerűen készpénzben kéri a fizetését- írja az Origo.
A hátteret jelentő jogszabály, a Munka törvénykönyve szerint a munkabért készpénzben vagy a munkavállaló által meghatározott bankszámlára kell kifizetni. A gyakorlatban a munkaviszony létesítésekor dől el, hogy a munkavállaló mit ad meg, hova kéri a munkabér kifizetését.
Kötelezhető a munkáltató a készpénzben történő bérfizetésre?
A jogszabály szerint a munkavállaló választhat, melyik bérfizetési módot részesíti előnyben. A kulcs a kérdés eldöntéséhez az lesz, hogy van-e az adott munkáltatónál kollektív szerződés.
Ha ugyanis van kollektív szerződés a munkáltatónál, az ebben a kérdésben eltérhet a munkavállaló hátrányára is, előírhatja tehát, hogy csak a bankszámlás megoldás választható. Ennek hiányában, kollektív szerződés nélkül, azonban a munkabér készpénzben is kérhető. Míg előbbi esetben a munkavállaló kötelezhető arra, hogy nyisson bankszámlát, utóbbi esetben erre nincs lehetőség.
Lehet-e külföldi bankszámlára utaltatni?
Ha a kollektív szerződés nem tartalmaz korlátozó rendelkezést, mind magyar, mind külföldi számla megadható. Fontos azonban, hogy a nem magyar bankszámláknál az ide történő utalásból eredő esetleges plusz költségek a munkáltatókra nem terhelhetőek, míg egyébként a magyar számláknál az utalás a munkavállalónak plusz költséget nem okozhat.
Lehet-e változtatni a fizetés módján?
A fizetés módját általában a munkaszerződés rögzíti, ez pedig csak a felek közös megegyezésével módosítható. Ha azonban csak annyit rögzítettek a felek, hogy átutalással teljesít a munkáltató, a bankszámlaszám a munkáltató tájékoztatása mellett akár külföldi bankszámlaszámra is módosítható.
Legfrissebb
- 2024. december 15. Megússza az „új” adót, aki gyorsan intézkedik
- 2024. december 15. Lépett az Agárminisztérium
- 2024. december 04. Számvitel 2025 – önköltségszámítás
- 2024. december 03. Számvitel 2025 – a könyvvizsgálat és a beszámolók megemelt értékhatárai
- 2024. december 03. 2024. őszén kihirdetett társadalombiztosítási-, és munkajogi szabályok