Az eredményt érintő számvitelpolitikai döntések - 3/1. rész
AMIRŐL DÖNTENI KELL
Az eszközök és kötelezettségek értékelésére vonatkozóan dönteni kell – többek között:
- a pénzügyi instrumentumok valós értéken történő értékelésről,
- külföldi pénzértékre vonatkozó követelések és kötelezettségek forintra való átszámítása során alkalmazott árfolyamról,
- a befektetett eszközök értékcsökkenésének számításának alapelveiről,
- a piaci értéken történő értékelésről és az ebbe bevont eszközök köréről,
- a választható időbeli elhatárolásokról,
- a tárgyi eszközök értékcsökkenési leírásának egy összegben történő elszámolásáról,
- a fajlagosan kis értékű készletekről (értékvesztés).
Vegyük sorra a fentiekben rejlő lehetőségeket!
Egy gazdálkodó pénzügyi, jövedelmi helyzetéről az általa készített beszámolóból tájékozódhatunk. Az eredménykimutatás sorai a tárgyidőszaki gazdálkodás sikeréről – vagy éppen sikertelenségéről – árulkodnak, míg a mérlegből a vállalkozói vagyon összetétele, nagysága ismerhető meg.
A globalizációnak köszönhetően egyre gyakrabban találkozhatunk határokon átnyúló ügyletekkel, tranzakciókkal, és jó, ha ezeket könyvviteli, „beszámolói” szempontból is képesek vagyunk összevetni. A számvitel e kihívásra egy új értékelési eljárással, a valós értéken történő értékeléssel reagált (ennek nem kötelező, csak egy lehetőség a vállalkozások számára). Azoknak a cégeknek érdemes élniük ezzel, amelyek a tevékenységükből eredő pénzügyi kockázatot különböző befektetéseikkel kívánják ellensúlyozni: azaz a pénzügyi műveletek eredménykategóriájára a valós értékelés módszere hatást gyakorolhat.
A VALÓS ÉRTÉKEN TÖRTÉNŐ ÉRTÉKELÉS
A valós érték – az Szt. 3.§. (9) bekezdése szerint – az az összeg, amelyért egy eszköz elcserélhető (eladható, illetve megvásárolható), vagy egy kötelezettség rendezhető, megfelelően tájékozott, az üzletkötési szándékukat kinyilvánító felek között, a szokásos piaci feltételeknek megfelelően kötött (köthető) ügylet (szerződés) keretében.
Az eszköz, a követelés piaci megítélésről elérhető információk alapján a valós érték lehet a piaci érték (például a két fél szabad megállapodása szerinti ár, amennyiben a pénzügyi instrumentumnak nincs a tőzsdén jegyzett ára), vagy az általános értékelési eljárásokkal meghatározott, a piaci árat elfogadhatóan közelítő érték.
Fontos, hogy nem alkalmazhatóak a valós értéken történő értékelés szabályai:
- a lejáratig tartott pénzügyi eszközök,
- a vállalkozó által keletkeztetett kölcsön és más követelések,
- az egyéb pénzügyi kötelezettségek,
- a visszavásárolt saját kibocsátású részesedések,
- az árura vonatkozó leszállítási határidős és opciós ügylet,
- a klimatikus, geológiai vagy egyéb fizikai változókhoz kapcsolódó határidős és opciós ügylet esetében, illetve,
- olyan pénzügyi instrumentumra, amelynek valós értéke megbízhatóan nem határozható meg.
ESETBEMUTATÁS – VALÓS ÉRTÉK
Nézzünk a valós értékelés hatásának bemutatására egy példát!
Egy társaság „A” részvényeket vásárolt korábban kötött opciós ügylet lehívásaként. A megvásárolt részvények mennyisége 100 db, beszerzési ár 7.700,- Ft/db. Az ügylet megkötésekor a vállalkozás 20.000,- Ft opciós díjat utalt át. A részvények napi árfolyama 8.200,- Ft/db. A cég úgy döntött, hogy az „A” részvényekből 40 darabot tartósnak, míg 60 darabot forgatási célúnak minősít.
Az ügylet számviteli elszámolása a következők szerint történik:
● a tartósnak minősített 40 db részvény állományba vétele: 40 db *7.700,- Ft/db = 308.000,- Ft
(T 1 – K 3),
● az e részvények értékeléséből eredő különbözet: 40 db * (8.200-7.700) = 20.000,- Ft
(T 1 – K 97),
● állományba vesszük a forgatási céllal tartott részvényeket: 60 db* 7.700,- Ft/db= 462.000,- Ft
(T 3 – K 3),
● értékelési különbözet: 60 db*(8.200-7.700)= 30.000,- Ft
(T 3 – K 97),
● opciós díj: 20.000,- Ft,
(T 8 – K 3)
● az opciós ügylet zárásakor a kötési ár törlése a 0. számlaosztályban: 100 db*7.700 Ft/db = 770.000 Ft
(T 04 – K 049)
Amint látjuk, azzal, hogy a példánkban szereplő társaság élt a valós értéken történő értékelés lehetőségével, beszámolójába olyan tételek is bekerültek, amelyek eddig nem szerepeltek benne.
Ez azt is jelenti, hogy ha a cég likviditási helyzetét vizsgáljuk – mondjuk egy banki hitelkérelem kapcsán -, akkor a forgóeszközök állományát is górcső alá vesszük: ebben pedig a valós értékelés eljárásának szabályai miatt egy speciális mérlegtétel is megjelenik.
Továbbá a valós értékelés alkalmazásával – annak függvényében, hogy az milyen pénzügyi instrumentumot érint -, változik a pénzügyi műveletek eredménykategóriája (97 – 87), ez pedig befolyásolja a szokásos vállalkozási eredményt is. Azt, hogy az eredmény ennek következtében nő, vagy éppen csökken, az dönti el, hogy a bevételek a ráfordításokat kellő mértékben fedezték-e, vagy sem.
Igaz, az alaptevékenység eredményességét az üzemi eredmény mutatja – tudjuk, a könyvvizsgálók is ezt a sort nézik elsőként a beszámolóban –, a pénzügyi eszközökkel való „meggyőző” gazdálkodás is jó pont lehet a befektetők (vagy akár a bank) szemében.
ÉCS LEÍRÁS
Apróságnak tűnő, de mégis a fentiekhez hasonlóan fontos döntés az ún. kis értékű eszközök értékcsökkenési leírásának egy összegben történő elszámolása. A számviteli törvény 100 ezer forintban húzza meg azt az – egyedi beszerzési, bekerülési – értékhatárt, amely mellett a tárgyi eszközök, vagyoni értékű jogok, szellemi termékek bekerülési (előállítási) értéke a használatba vételkor azonnal elszámolható. Ez egyben azt is jelenti, hogy nem csupán az azonnali elszámolás tényéről kell döntenie a vállalkozónak, hanem annak összegéről is, hiszen az említett 100 ezer forint a felső határ, de ennél alacsonyabb értékben is meghatározható az egy összegben történő amortizáció értékhatára.
Természetesen a vállalkozás körülményeitől is függ, mit tekint kis értéknek, és az is, hogy célszerű-e élnie ezzel a lehetőséggel. Könnyű belátni, hogy egészen mást jelent a kis érték egy éves szinten 5 millió forintot elérő, nyugdíjas házaspár által működtetett betéti társaság esetében, és mást egy 500 millió forint árbevételt elszámoló, aktív korú tulajdonosok által irányított korlátolt felelősségű társaság szemszögéből. Ugyancsak ez a helyzet azzal az aránnyal, amit az értékcsökkenési leírás az adott vállalkozások bevételéhez, vagy akár további költségeihez mérten képvisel. A döntés befolyásolhatja – többek között- az árképzést és a cash-flow kimutatás adatait is.
(folyt. köv.)
Sinka Júlia
Legfrissebb
- 2024. október 27. Miért szeretjük a könyvvizsgálókat?
- 2024. október 21. Kötelező visszaváltási díjas termékek a főkönyvben
- 2024. október 15. Zárt kapuk és kint rekedt könyvelők
- 2024. október 15. A NAV is készül a következő évre: adóhatósági tájékoztató jelent meg a járulékfizetésről
- 2024. október 10. A szállító tilosban jár - veszélyben a vevő adólevonási joga?