A GYED és az ügyvezetői feladat gyakorlása
A munkaviszonyban dolgozó ügyvezető a GYED alatt fizetés nélküli szabadságon van. A fizetés nélküli szabadságot a gyermek nevelése céljából veszi igénybe, így ezen idő alatt a munkahelyén a munkavállaló semmilyen munkát nem végez.
Miként lehet akkor ellátni ez esetben az ügyvezetést?
Három megoldás is lehet.
1.) Az ügyvezető fizetés nélküli szabadsága alatt más látja el a feladatot, akit határozott időre munkaviszonyban alkalmaz a cég.
2.) Az ügyvezető a gyermek egyéves kora után kéri a GYED megszüntetését és egyben igényeli a GYES-t, amelynek folyósítása mellett - a gyermek egy éves kora után – lehet kereső tevékenységet folytatni. Járulékfizetés: Ha napi 8 órában dolgozik, akkor legalább a minimumbér, azaz 98.000. forint illetve 114.000. forintos garantált bérminimum után kellene járulékot fizetnie azzal, hogy a részmunkaidős foglalkoztatás esetén ezt a részmunkaidővel arányosítottan csökkenteni kell. GYES mellett – ha a munkavégzés nem az otthonában történik - a gyermek egyéves kora után heti 30 órát meg nem haladó időtartamban folytathat kereső tevékenységet. Ez esetben megteheti, hogy akár napi egy-két órában, munkaviszony keretében látja el az ügyvezetői teendőket.
3.) Lehetőség van a GYED szüneteltetésére is. 2013. július 5-ét követően hatályos az a szabály, hogy a biztosított írásban kérheti a terhességi-gyermekágyi segély, illetve a gyermekgondozási díj folyósításának szüneteltetését.
Erre a kérésre többek között azért kerülhet sor, mert pl: a kismama munkát végezne. A kifizetőhelynek illetve az egészségbiztosítónak ez esetben a folyósítás szüneteltetéséről nem kell határozatot hozni.
Járulékfizetés ez esetben is a fentiek szerint alakul, azaz ha napi 8 órában dolgozik, akkor legalább a minimumbér, azaz 98.000. forint illetve 114.000. forintos garantált bérminimum után kellene járulékot fizetnie azzal, hogy a részmunkaidős foglalkoztatás esetén ezt a részmunkaidővel arányosítottan csökkenteni kell.
Forrás: TB szakmai műhely
Legfrissebb
- 2024. december 15. Megússza az „új” adót, aki gyorsan intézkedik
- 2024. december 15. Lépett az Agárminisztérium
- 2024. december 04. Számvitel 2025 – önköltségszámítás
- 2024. december 03. Számvitel 2025 – a könyvvizsgálat és a beszámolók megemelt értékhatárai
- 2024. december 03. 2024. őszén kihirdetett társadalombiztosítási-, és munkajogi szabályok