A cégek 15 százalékának felfüggesztették az adószámát
Az elmúlt évben szokatlanul sok, összesen 77 643 cég adószámát függesztette fel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, azaz a működő több mint félmillió társaság mintegy 15 százalékát. Már azoknak a cégeknek is ilyen szankcióval kell szembenézniük, akik nem teszik közzé éves beszámolójukat, vagy nem találhatóak a bejegyzett székhelyükön.
A növekedésre jellemző, hogy 2010-ben hasonló szankcióval valamivel több mint 32 ezer céget sújtottak, de már ez az adat is jelezte: az adóhatóság a korábbiaknál szigorúbban és gyorsabban lép a szabálysértőkkel szemben. 2007 és 2009 között ugyanis évente átlagosan mintegy tízezer esetben nyúlt ehhez a szankcióhoz az adóhatóság. A feketelista.hu összeállítása szerint 2006 decemberétől - amióta regisztrálják - összesen 138 571 cég adószámát vonták be.
Mikor függesztik fel?
A nagymérvű növekedés elsősorban azzal magyarázható, hogy az olyan cégek adószámát is bevonják, amelyek a számviteli beszámolójukat nem teszik közzé a cégközlönyben. A hazai vállalkozások közül 420 ezer kötelezett számviteli beszámoló elektronikus letétbehelyezésére és közzétételére. Egy ilyen hatósági döntés fontos figyelmeztetés a cégvezetés számára, mert ha a felfüggesztés 60 napja alatt sem teljesíti a közzétételi kötelezettségét, az adóhatóság kezdeményezi a cégbíróságnál a vállalat megszűntnek nyilvánítását.
Az eljárásrend értelmében ugyancsak elrendelik az adószám felfüggesztését, ha a kézbesített adóhatósági irat két egymást követő alkalommal a címzett ismeretlensége miatt visszaérkezik, illetve ha a cég a megjelölt székhelyén nem található.
Hasonlóan járnak el, ha a vállalkozás képviselőjét nem jelentik be az adóhatóságnál, s akkor is, ha az illető nem található a megadott elérhetőségi helyen. Abban az esetben is felfüggesztik az adószámot, ha a hatóság szabálytalanságok miatt ismételten 60 napra lezárja a vállalkozás üzletét.
Az adószámmegvonás jelentős anyagi hátrányokkal jár, mivel a felfüggesztés ideje alatt a cég nem érvényesíthet adó-visszaigénylést, adó-visszatérítést és költségvetési támogatásigénylést sem. Az érintett vállalkozás megromlott pénzügyi viszonyai miatt nehéz helyzetbe sodorhatja üzleti partnereit is. A NAV tapasztalatai szerint ugyanis az ilyen esetek nagy többsége kényszer-végelszámolással folytatódik. Ha azonban nincs kellő fedezete - ez a leggyakoribb -, a végelszámoló kénytelen felszámolást kezdeményezni. A megtérülés esélye viszont ekkor már köztudottan meglehetősen csekély.
Az elmúlt öt év alatt 138 571 cég adószámát vonták be. Az adószám-felfüggesztések 44,1 százaléka (61 114 cég) budapesti, 13 százaléka (18 036) pedig pest megyei. Ilyen mértékben, még megközelítően sem növekedett egyetlen gazdasági körzetben az elmarasztalt cégek száma. Szakértők ezt azzal magyarázzák, hogy Budapest és Pest megye talán közelebb esik az adóhatóság látóköréhez.
Újrakezdőknek szigorúbb ellenőrzés
Amit fontos tudni: az adószám felfüggesztését követő 30 napon belül az adószámot a Nemzeti Adó- és Vámhivatal törli, és erről a cégbíróságot, a körzetközponti jegyzőt, valamint a nyilvántartást vezető egyéb illetékes szervet értesíti.
A határozat ellen nyolc napon belül lehet fellebbezni, és ha a cég a törlését követően tevékenységét folytatni akarja, új adószámot kell kérnie. Amennyiben a törvényes működés feltételei fennállnak, az adóhatóság ismételten kiadja az adószámot - tájékoztattak a NAV illetékesei. Az új cégalapítást követően azonban számítani kell az adóhatóság szigorúbb ellenőrzésére.
Legfrissebb
- 2024. december 15. Megússza az „új” adót, aki gyorsan intézkedik
- 2024. december 15. Lépett az Agárminisztérium
- 2024. december 04. Számvitel 2025 – önköltségszámítás
- 2024. december 03. Számvitel 2025 – a könyvvizsgálat és a beszámolók megemelt értékhatárai
- 2024. december 03. 2024. őszén kihirdetett társadalombiztosítási-, és munkajogi szabályok