Tényleg robotok fognak interjúztatni néhány éven belül?

Repka Ágnes

Szerző: Repka Ágnes

HR szakértő, munkajogi szakokleveles tanácsadó

Korábban Magyarország piacvezető személyzeti szolgáltató cégének management tagjaként a munkaerő-közvetítés és fejvadászat országos fejlesztése, irányítása volt a feladata. Emellett tréneri és szakmai mentori tevékenységet végzett sok éven keresztül. Jelenleg szabadúszóként vállalatoknak, alapítványok részére végez HR és munkajogi tanácsadást, magánszemélyek részére pedig munkajogi és karrier-tanácsadást. Szabadidejében munkajogi és karrier-tanácsadó blogot vezet kismamáknak, édesanyáknak két könyve jelent meg a kismamákat, kisgyermekes édesanyákat a munkahelyen megillető jogokról, több fórumon publikál és ad elő rendszeresen.



Egyre többet lehet hallani arról, hogy a mesterséges intelligencia térhódításával már a toborzás és kiválasztás sem maradhat a régi, s az emberi erőforrást hamarosan kiváltja – ha nem is egészen, de részben - a robottechnika.

Bár valóban vannak próbálkozások arra, hogy egyes HR funkciókat – toborzás, kiválasztás első lépései – átvegyen a humán erőforrástól a gépi erőforrás, nem kell attól félni, hogy holnapután már egy robottal fogunk interjúzni, s a mesterséges intelligencia dönt majd az alkalmazásunkról a jövőbeli főnökünk helyett.


Hol is tart ma a tudomány ebben a kérdésben? Eddig a videós önéletrajz, a skype-interjú volt a szokatlan a hagyományos papír alapú CV és a szemtől szemben, személyesen lebonyolított állásinterjú helyett, ám lassan de biztosan bekúszik a robotika és a mesterséges intelligencia a HR-esek irodájába is. Gondoljunk csak bele, a határok kitolódásával teljesen természetes, hogy a személyes találkozót – költség- és időspórolási okok miatt – igyekeznek kiváltani a modern kommunikáció eszközeivel, így a skype- interjú már nem lep meg senkit, bár tény, hogy sokan még erre sem készültek fel a pályázók közül, hiszen ennek is megvannak a maga kis trükkjei. Ám az, hogy egy robot döntse el, hogy továbbjutunk-e a következő kiválasztási körbe, még sok vállalati HR-esnél is a tudományos fantasztikum kategóriájába tartozik. Pedig már a világ több országában mutattak be az elmúlt években ilyen modern eszközöket, gondoljunk csak az orosz piacon néhány éve bemutatott, Vera névre hallgató HR-esre, „aki” nem csak a toborzást vállalja át megadott szempontok szerint a megbízójától, de az állásinterjú kérdéseket is képes feltenni, a válaszokat rögzíteni, kiértékelni, és a kiválasztás teljes folyamatát végigkísérni. Svédországban pedig a napokban kezdi el működését az első robot fejvadász, s szintén az állásinterjúk lebonyolítása lesz a feladata.


De milyen előnyt remélnek a vállalatok a robotok és a mesterséges intelligencia alkalmazásától? Nos, elsősorban a hatékonyság, az, ami ezen – sokszor startupként megjelenő – cégek érvei között az első helyen állnak. Míg egy hús-vér HR-es csak egy jelölttel tud telefonos interjút folytatni egyszerre, vagy csak egy önéletrajzot tud átnézni egyszerre, a robot képes másodpercek alatt a digitális formában létrehozott önéletrajz adatbázisból megfelelő jelöltek százait előbányászni, a frissen feltöltött pályázati anyagokra – s így a munkaerő-piacon kapós szakemberekre - azonnal lecsapni, s az e-mailben kiküldött állásinterjú meghívással akár több pályázót is egyszerre laptop elé ültetni, s „leinterjúztatni”.


A másik előny, amit sok cég említ a robot HR-es terméke kapcsán, az objektivitás és az előítélet mentesség. Valljuk be, gyakorló HR-esként is előfordul, hogy egy-egy pályázó szimpatikusabb, másik pedig kevésbé. Még ha az ember tudatosan próbál is objektív maradni, s nem beleesni a döntési csapdákba, bizony mi sem vagyunk tévedhetetlenek. Kezdő szakember koromban bizony előfordult, hogy a pályázó erős parfümje – ami emlékeztetett valakire a múltamból –megzavarta az interjú szokásos menetét, vagy hogy a holdudvar hatás révén kedvezőbb színben tüntettem fel valakit magam számára, mint azt megérdemelte volna szakmai tapasztalata alapján. Ám egy robot mindenkinek ugyanazokat a kérdéseket teszi fel, s az ezekre adott válaszokat előítélet-mentesen, objektíven dolgozza fel, ráadásul minden egyes interjúval tanul, fejlődik, jobb lesz!


S hogy állnak ehhez a pályázók? Az első tapasztalatok vegyesek… van, akit zavar, hogy nem emberrel beszélget, főleg azokat, akik extrovertáltságuk, jó kommunikációs készségük révén hozzá vannak szokva, hogy az interjún könnyen beszélnek, jól szerepelnek, s a HR-es visszajelzései alapján meg tudják választani a következő szavaikat. Ezzel ellentétben annak, aki könnyen mozog a robotika, a mesterséges intelligencia világában, vagy kevésbé szoros emberi kapcsolatokat igénylő szakmákban dolgozik, vagy ilyenre személyiségéből kifolyólag nincs igénye, nem jelent gondot ez a fajta személytelen kiválasztás.


Mire készüljünk tehát? Valóban átveszik a robotok az uralmat a HR osztályon? Nem, ettől nem kell félni – hossz távon sem. Részben ez a technológia igen drága, így valóban csak olyan cégeknek éri meg, ahol igen nagy létszámú toborzás és kiválasztás folyik, s ennek a jelentős emberi erőforrás költségét ilyen módon lehetne csökkenteni, vagy legalábbis optimalizálni. Másrészt a HR szakterület igen széles, ennek csak kis szelete a toborzás, kiválasztás, bizonyos feladatokat nem lehet emberi erőforrás nélkül hosszú távon sem elképzelni. Harmadrészt egy ilyen technológiára átállni nagyon sok idő és energia-befektetést igényel, s olyan jelentős változás ez, amit egy vállalat nehezen lép meg, pláne idehaza. Vannak iparágak, ahol elképzelhető a megjelenése hazánkban is, de tömegesen nem fog elterjedni, ebben biztos vagyok! Ám érdekességként itt van, létezik s jobb, ha hozzá szokunk a gondolathoz, hogy bizony mind a pályázók, mind a HR szakemberek számára új szelek fújhatnak!