Web applikációk és mobil applikációk

2022-02-28
Évek óta használatos e két fogalom. Mit is jelentenek pontosan? És mi a különbség köztük? Nézzük!

Írásainkat olyan, az informatika iránt érdeklődőknek szánjuk, akik egyelőre még szinte semmit vagy csak nagyon keveset tudnak az IT, weboldal készítés, internet, hálózatok, programozás, stb. világáról. Az általunk használt kifejezések és magyarázatok a nem szakmabelieknek szólnak. Cserébe közérthetően szeretnénk bemutatni az informatika különböző területeit és fogalmait.

Évek óta használjunk a címben írt fogalmakat. Népszerű kifejezések, de vajon mindenki tudja-e, hogy melyik micsoda? S ami a legfontosabb: Tudjátok-e, hogy mi a különbség? Nézzük meg egy kicsit közelebbről!

Mobil applikációk

Jó-jó, tudjuk, mindenki töltött már le appot a telefonjára, ezért naná, hogy tudjátok, hogy mi az. De vajon tényleg?...

Egy kis érdekesség: A világon nagyjából 6.9 millió app elérhető. Igen, majdnem hétmillió (!).

A két legnagyobb “app forrás” a Google Play (3.5M), illetve az Apple App Store (2.2M), de ne feledjük a Windows Store-t vagy az Amazon Appstore-t sem.

A legegyszerűbb megfogalmazás: A mobil app egy olyan szoftver - vagyis “program” -, amelyet a mobilra / tabletre telepítünk fel. Különböző célokra készülnek az app-ok: Vannak, amelyeket eleve arra terveztek, hogy a távoli szerveren található adatokkal végezzen műveleteket. Erre jó példa egy bank mobil app-ja vagy egy olyan játék app, amellyel másokkal valós időben tudunk játszani vagy kommunikálni. Ezzel szemben vannak olyanok app-ok is, amelyeknek elsődleges célja nem a távoli szerver általi adatcsere, hanem “önmagában” is ellátja eredeti funkcióját. Erre jó példa bármely olyan mobilos játék, amellyel élő internetkapcsolat nélkül, egyedül is tudunk játszani (pl. sakk)

Hogyan készülnek ezek az app-ok?

A legfontosabb: Programozók (fejlesztők) készítik őket. Noha vannak olyan segítő alkalmazások, amelyek valamennyire gyorsítják a fejlesztők munkáját, az app-ok fejlesztése különböző programnyelveken történhet.

Az egyik legnépszerűbb app fejlesztői környezet a Java. (Java programozó képzés részletei ITT)

Web applikációk

Lényeges különbség a mobil app-hoz képest, hogy a web app mindig böngészőben működik, vagyis nem kell külön letölteni semmit hozzá. MInden számítógép alkalmas web app használatára. Egy webáruház vagy egy webböngészőn keresztül elérhető e-mail szolgáltatás (mint pl. Gmail, Hotmail) is “web applikációk”.

Míg korábban a legtöbb számítógépes feladatra fel kellett telepíteni a számítógépre egy szoftvert, addig mostanában egyre több dolog már web applikációként is elérhető.

Jó példa erre a sokak által ismert Word vagy Excel szoftverek: Régebben csak úgy lehetett szöveget szerkeszteni vagy táblázatokban adatokat manipulálni, ha az említett - vagy azokhoz hasonló - programokat feltelepítettük. Ezzel szemben ma már teljesen általános, hogy a Google “felhőjében” elérhető web applikációval végezhetjük ugyanezt a feladatot.

Mikor érdemes egyiket vagy másikat választani?...

A kérdésre nincs mindig egyértelmű válasz. Talán az egyik legjobb életből vett példa a bankszámlánk kezelése. Vannak, akik csak mobilról intézik banki teendőiket, míg mások kifejezetten nem szeretik ezt, és kizárólag webböngészőből, laptopról hajlandók bankszámlájukat kezelni.

Természetesen mindkettőnek vannak előnyei és hátrányai: A mobilunk mindig kéznél van, ezért kényelmes. De ha pl.nem szeretjük a mobilunk kisméretű billentyűzetét használni vagy sok adatot kellene begépelnünk, akkor a web app sokkal jobb választás.

Vannak olyan funkciók, amelyek mobilról sokkal jobban működnek. Ilyen funkció pl. a “push notification” - vagyis “előretolt értesítés” (mindenkitől elnézést a rémes fordításért, de magyarul nincs külön kifejezés rá…), amely a mobilunk képernyőjére “kitolja” az üzenetet úgy, hogy semmit nem kell tennünk ehhez.

Ezzel szemben egy webböngészőben ez az értesítés sokkal korlátozottabb keretek között elérhető. Ráadásul ha épp nem ülünk a laptop előtt (vagy a böngészőnk nem fut), akkor ezek az értesítések nem jutnak el azonnal hozzánk. Vagyis ebből a szempontból a telefonos app célszerűbb megoldás.

Vannak helyzetek azonban, amikor a web app az egyetlen reális megoldás egy adott helyzetre: Ha például egy cég üzleti folyamatait (megrendelések, vevők, szállítások, beszerzések, készletkezelés, dokumentumok tárolása, stb.) kell megoldani, akkor egy mobil app nem jó választás. Kiegészítésként ilyenkor is jó lehet egy mobil app, amelyen a legfontosabb adatokat kezelhetjük, vagy akár kritikus helyzetekben az app azonnali értesítést tud küldeni a felhasználónak.

Valójában mindkét app megoldásnak számtalan felhasználási módja van, és a célszerűségről csak az adott helyzet ismeretében lehet dönteni.

Az applikációk fejlesztése izgalmas és sok kihívást rejtő feladat.

Ha mobil alkalmazást fejlesztenél, akkor Java backend fejlesztő képzésünk jó választás. Ha pedig a web applikációk fejlesztése érdekel, akkor akár a Frontend fejlesztő képzés is szóba jöhet, mert minden web applikációnak a frontend fejlesztés is része.