Frontend fejlesztő vs web designer

2023-02-06
Mennyire web designer a frontend fejlesztő és mennyire frontend fejlesztő a web designer?

Írásainkat olyan, az informatika iránt érdeklődőknek szánjuk, akik egyelőre még szinte semmit vagy csak nagyon keveset tudnak az IT, weboldal készítés, internet, hálózatok, programozás, stb. világáról. Az általunk használt szavak, kifejezések és magyarázatok a nem szakmabelieknek szólnak. Cserébe közérthetően szeretnénk bemutatni az informatika különböző területeit és fogalmait.

***


Mennyire web designer a frontend fejlesztő és mennyire frontend fejlesztő a web designer? A web designer és a frontend fejlesztő két különböző szakma, bár sokszor összekeverik őket vagy teljesen azonosnak vélik e két területet.

A web designer főként a weboldalak megjelenését tervezi. Olyan dolgokat végez, mint a layout tervezése, a grafikai elemek kiválasztása, a színösszeállítás és a tipográfia. A web designer munkája szorosan kapcsolódik az adott cég vagy termék brand-jéhez is. Sok esetben a teljes brand-et is a web designer építi fel.

A frontend fejlesztő munkája meglehetősen technikai jellegű. A weboldalak funkcionális részét fejleszti, beleértve a HTML, CSS és JavaScript használatát a weboldal megjelenésének és interaktivitásának létrehozására.

Tehát a web designer és a frontend fejlesztő együtt dolgozik a weboldal teljes megjelenésének és működésének létrehozásán, de különböző a szerepük a folyamatban.


Fontos, hogy a web designer értsen kicsit a webfejlesztéshez is?


Igen, a web designernek jó, ha vannak ismeretei a webfejlesztésről, különösen a HTML, CSS és JavaScript alapjairól, hogy hatékonyabban tudjon együttműködni a frontend fejlesztőkkel. Az is előnyös lehet, ha ismeri a webes kompatibilitási kérdéseket és a cross-browser támogatás szempontjait.

Különösen fontos ez a háttértudás akkor, ha különböző vizuális megoldások közül kell választani. Sokszor fordul elő, hogy bár egy-egy vizuális megoldás között látszólag kicsi a különbség látványban, a frontend fejlesztő számára az egyik megoldás megvalósítása mégis nagyságrendekkel több munkával jár, mint a másik. Ezért fontos, hogy a web designer legalább valamennyire tisztában legyen a frontend fejlesztés technikai alapjaival és azáltal tudatosan olyan kérésekkel álljon elő, melyek megvalósítása adott helyzetben a leginkább célszerű. Ha jó az együttműködés és kommunikáció a két szakma között, az nagymértékben javíthatja a weboldal minőségét.


Szemüveges férfi színes monitor előtt


Mennyire árt a web designer kreativitásának, ha ért a frontend fejlesztés technikai részleteihez is? Csökkenti-e ez a kreativitást?


Ez leginkább személyiség függő. A web designer technikai tudása nem feltétlenül csökkenti a kreativitást, sőt, sok esetben még növelni is tudja azt. Ha a web designer ért a technikai részletekhez, akkor jobban megértheti a lehetőségeit és korlátait a webfejlesztés területén, és ennek alapján tud kreatívabb és egyedi megoldásokat kitalálni. Másrészről lehetnek olyan személyiségtípusok, amelyeknél a technikai tudás korlátozza a kreativitás “szárnyalását”.

Noha elméletben lehetséges technikai tudás nélkül is design terveket készíteni és online felületeket tervezni, a tapasztalat mégis az, hogy nagyon ajánlott a web designerek számára is, hogy a webfejlesztés alapjaival megismerkedjenek.


Kreatív érzékkel rendelkezőknek különösen ajánljuk Webszerkesztés alapok képzésünket. Bár alapvetően technikai képzés, de ha jó web designer szeretnél lenni, akivel jó együtt dolgozni, és egy profi csapat is szívesen lát tagjai között, akkor tanuld meg a szakma alapjait. A jövőben designeri munkáid során látni fogod, hogy mennyire elengedhetetlen tudást kaptál a képzésen.