Divatutazás Európán túl...

2022-09-16
Az amerikai vagy a japán öltözködéskultúra vonzza inkább az embereket?... vagy inkább csak a tekintetet? Metropolita életérzés kontra extrém hagyományőrzés.

Elérkeztünk divatutazásunk utolsó két állomására, ahol ismét egy-egy jellemzés által megismerhetünk újabb két nagy divathatalmat. Európa után most más földrészek irányába utazunk, egészen a tengerentúlra , ahol a konfekciógyártás fellegvárába érkezünk, és ahol a kertvárosi feleség ,,háztartásbeli,, outfittje, vagy a nagyvárosi szingli nő business look-ja bizony nagyon jól megfér egymás mellett…Hello New York! Aztán itt van az extrémitás divatvárosa, ahol számtalan stílusú street style öltözék jelenik meg, és ahol egyszerre keverednek a külföldről beáramló divatirányzatok a történelmi kultúrával… Konnichiwa Tokyo!



Nagyvárosi stílus kontra kimono módi


Az Amerikai Egyesült Államokban az öltözködés számos tényezőtől függ, ezért a különböző területeken más-más viseletek jelennek meg. A felhőkarcolók árnyékában (New York) a nagyvárosi business look jellemző. A divat egyik fővárosában éjjel-nappal pezseg az élet, nappal a professzionális üzleti öltözködésé a főszerep, ezért túlnyomórészt informális outfittek jelennek meg… és ha leszáll az éj, akkor az elegancia hódít, és teret kap a francia haute couture. A kertvárosok háziasszonyainak hagyományos öltözeteit mindig a letisztultság és praktikum jellemzi. A gettó városokban (Boston, Chicago) mindenki a sportos laza megjelenésre esküszik, az óceánparti területeken (Miami, Florida) a természetes és vékony alapanyagokat viselik. A Dél-Amerikai országok (Mexikó, Peru, Brazília) az abszolút hagyományőrző autentikus viseleteket részesítik előnyben. A különböző szubkultúráknál azonban van némi eltérés, hiszen nagyon sokszínű kulturális gyökerek származnak a tengeren túlról, ami az öltözetekben is megfigyelhető. A mindenki által kedvelt laza farmer viselet is innen származik, Levi Strauss-nak köszönhetően, vagy az iskolai egyenruha megjelenése, amit Ralph Lauren hozott divatba.



American style

Természetes alapanyagok: pamut, farmer, gyapjú, vászon, len, selyem Mintázat: klasszikus mintavilág-kockás, csíkos alapanyagok, vagy minta nélküli kelmék Fazonok: kényelmes praktikus ruhadarabok jellemzők (kivéve az esti viseleteknél) Színek: mély és tompa tónusok, semleges színvilág, pasztell és föld színek, a fiatalabb korosztálynál megjelennek az élénkebb árnyalatok is Jellemző stílusok: számtalan stílus megtalálható: klasszikus, természetes, sportos, időtlen, drámai

Nézzük néhány amerikai divatházat, akik munkásságukkal nagyban befolyásolták a tengeren túli divat alakulását: Ralph Lauren, aki szerint az iskolai egyenruha is lehet divatos, a multifunkcionális Donna Karan aki mindent is tervez, Calvin Klein aki divatossá tette a farmer viseletet, Michael Kors a XI. század nagy felfedezettje.


American Designers


Most repüljünk át egy másik földrészre, ahol az emberek életszemlélete és a divathoz kapcsolódó viszonya teljesen eltér az amerikai néptől. Egy teljesen más kultúra következik, nézzük meg az ázsiai stílust, Japán módra… Ha pár szóval kellene jellemeznem: hagyománykövető, művészi, extrém, origami. Japán divatirányzatai abszolút kitűnik a többi ország közül, a hagyományos helyi viseletek, és a külföldről beáramló legújabb trendek egyszerre megtalálható a street style viseletekben. Az extrém trendeket leginkább a nagyvárosok diktálják (Tokyo és Kyoto) ahol a fiatalok körében számtalan szálon futnak a stílusok, és ahol a különböző irányzatokat kombinálják, ahol a színeket és mintavilágot bátran használják. Emellett a szigorú irodai és iskolai egyenruhák ellensúlyozzák az utca képet. Japán visszafogott, uniformizált, konzervatív, tisztelettudó oldalát képviseli a több száz éves hagyományokat és életstílust. A japán tervezők a legmagasabb szinten művelik a ruhák formai kialakítását, az anyagok hajtogatásával és letűzésével érik el a viselhető alkotásokat.



 Extrém japán street style

lapanyagok: szintetikus alapanyagok, vastag szövetek, vászon, pamut, farmer, selyem Mintázat: klasszikus mintázat -kockás, csíkos alapanyagok, vagy extrém nonfiguratív mintavilág, hagyományőrző motívumok –cseresznyevirág, sárkány, bambusz, batikolt kelmék Fazonok: a bő kényelmes fazonok mellett a szűkített szoros szövésű formák Színek: a mély tompa tónusok kombinálva az élénk színvilággal, pasztell árnyalatok, semleges színek Jellemző stílusok: számtalan stílus megtalálható: természetesség és időtlenség, vagy alkotó stílus kombinálva a drámai megjelenéssel.



A japán tervezők csak később, a 70-es években csatlakoztak a divattörténelemhez. Befejezetlen, kissé hanyag viselhető alkotásuk rányomta bélyegét az új alkotói stílusra. Nézzük a legkiemelkedőbb designer szalonokat: Rei Kawakubo, Kenzo Takada, Yohij Yamamoto, Issey Miyake



A viselhető alkotások tárháza

Azt gondolom, hogy a két egymástól teljesen eltérő földrész nem csak kulturálisan különbözik egymástól, de az életszemléletük is teljesen eltérő, ami az önkifejezés legszembetűnőbb eszközén, a ruházatban jelenik meg.


A cikket írta:
Zámbó Vörös Viktória, divatstílus szakértő


Ha érdekel a divat, és stílusosan szeretnél öltözködni, az alábbi képzést ajánljuk figyelmedbe:

Stylist, divat és stílus E-képzés >>>