404 - Hogy mi?...

2022-03-28
Ki ne találkozott volna 404-es hibaoldallal? Ugye, mindenki. És tudjátok, hogy milyen hibát jelez?

Írásainkat olyan, az informatika iránt érdeklődőknek szánjuk, akik egyelőre még szinte semmit vagy csak nagyon keveset tudnak az IT, weboldal készítés, internet, hálózatok, programozás, stb. világáról. Az általunk használt kifejezések és magyarázatok a nem szakmabelieknek szólnak. Cserébe közérthetően szeretnénk bemutatni az informatika különböző területeit és fogalmait.

Ki ne találkozott volna 404-es hibaoldallal? Ugye, mindenki. Még akkor is, ha nem is tudtad, hogy éppen azt látod.

A 404 oldalak sokszor csak egyszerű oldalak, ahol hatalmas méretben látjuk a 404-es számot, semmi mást. Máskor pedig rendkívüli kreativitással és képi megjelenítés kíséretében tolják a weboldalak a felhasználó arcába az üzenetet: 404 - Az oldal nem található.


De vajon mi a csuda ez a legtöbbünk által meglehetősen utált 404-es jelenség?

Egy dolgot tudnunk kell: hiába töltjük fél életünk az interneten (vagy néha még többet is) és természetesnek vesszük annak működését és létezését, ennek ellenére minden weboldalt, rendszert, szoftvert emberek készítenek. Az emberek pedig hibáznak. Emiatt szükségszerű, hogy ha egy weboldalon hiba van, arról érdemes tájékoztatni a felhasználót. Ha nem így tennénk, akkor a weboldal látogatóinak fogalma sem lenne, hogy mi történik éppen.


Milyen hibát jelez a 404?

A “hivatalos” definíció: A kért oldal nem található, de a jövőben esetleg ismét elérhető lesz.

Mindez közérthetőbben azt jelenti, hogy ha egy weboldalon olyan linkre kattintottuk, amelyet a böngészőnk nem talál, akkor a web szerver automatikusan arra utasítja a böngészőnket, hogy a 404-es hibaoldalt jelenítse meg számunkra. Akkor fordulhat elő ilyen helyzet, amikor pl. a weboldalról a fejlesztő törölt egy oldalt, de a honlap menüjéből vagy nyitóoldaláról még rá tudunk kattintani egy linkre, amely az azóta már nem létező oldalra juttatna el minket. De mivel az az oldal nem létezik, ezért kapjuk az utálatos 404-es hibaoldalt.

Vannak olyan esetek, amikor a helyzet nem ennyire egyszerű. Ha egy úgynevezett “egyszer használatos” linket használ a weboldal bizonyos célokra - például a regisztrációnál szokásos email cím ellenőrzéshez -, és a felhasználó már rákattintott a linkre korábban, akkor ha ismét megpróbálja a felhasználó ugyanazt a linket meglátogatni, elképzelhető, hogy 404-es üzenettel fog találkozni. Ennek oka egyszerű: A 404-es oldal definíciója valójában így pontosabb: “Az adott URL nem található.”


Miért éppen 404?...

Az biztos, hogy a hibákat csoportosítani kell. A 400-as tartományt a felhasználó oldali hibák számára jelölték ki. Ezen belül pedig a 404-es szám önkényesen került megválasztásra.

Városi legendák szerint a 2000-es évek elején a CERN-ben, ahol az internet első szervereit tartották, nem létezett 404-es szoba. Némelyek ezzel a némileg vicces megközelítéssel magyarázzák, hogy miért 404 lett a nem létező oldalak hibajelzése.

Fontos megkülönböztetni a 4xx-as üzeneteket az 5xx (500-as tartomány) hibaüzenetektől, amelyek a szerverrel kapcsolatot problémákat hivatottak jelezni a felhasználó felé.


A 404-es oldalak kreativitása

Ki tudja miért, de számos web designer és frontend fejlesztő szeret plusz kreativitást vinni a 404-es oldalak megjelenítésébe. Teszik ezt annak tudatában, hogy ideális esetben soha nem kellene ezt az oldalt megmutatni a weboldal látogatói számára. Ennek ellenére rendkívül széles készletet találhatunk “kreatív” 404-es oldalakból.

Az más kérdés, hogy ha a látogató - akár saját, akár programozói hiba miatt - ezzel az oldallal találkozik, akkor egy érdekes, kellemes, vicces, stb. 404-es oldal azt is kifejezheti, hogy a honlap tulajdonos számára fontos, hogy a látogatók mindig jó élményt kapjanak a weboldalon.

Egy kis ízelítő:

Hibaüzenetet tartalmazó weboldal kutyákkal
Hibaüzenetet tartalmazó weboldal űrhajóssal
Hibaüzenetet tartalmazó weboldal autóval és dinoszaurusszal
Hibaüzenetet tartalmazó weboldal efy Disney figurával

Mind a 4xx-as, mind az 5xx-as tartományból számos üzenet létezik. Ezek kifejezetten technikai jellegű hibaüzenetek.

Egyszerű felhasználóként érdemes tudni, hogy a 404-es hiba nem egy “komoly” hiba. Mi magunk is előidézhetjük, ha bármely weboldalt meglátogatunk, és a domain név után (természetesen a “/” jel begépelése után) tetszőleges karaktereket írunk be. Nem ígérjük, hogy biztosan kreatív eredményeket fogsz találni, de némi próbálkozással rá lehet bukkanni jópofa megjelenítésekre.

Akár frontend fejlesztő, akár backend fejlesztő képzés érdekel, mindenképpen érdemes tudnod, hogy mi fán terem a 404-es üzenet.