Adózási kérdések
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Januártól a Vaterán árusítom a feleslegessé vált ruháinkat,de mivel bizonytalan voltam,hogy kell-e ezután adózni,írtam egy levelet a NAV-nak.Azt a választ kaptam,hogy üzletszerű,amit csinálok,ezáltal önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül a bevételem.Ebben a levélben a NAV említett egy 600 ezer forintos értékhatárt éves szinten,ami alatt nem kell bevallani a jövedelmet.Az lenne a kérdésem,hogy ez az értékhatár akkor is fennáll,ha a NAV véleménye szerint üzletszerű amit csinálok.Tehát,ha 2012-ben nem érem el a 600 ezer forintot és akár üzletszerű,akár nem,nem kell bevallanom a jövedelmet?Nem kell semmi adót,szját,áfát,eg.ügyi hozzájárulást fizetnem?Nem tudom az számít-e valamit,hogy Gyesen vagyok itthon és nincs más jövedelmem. Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Szabó-K AnitaVálasz
Az, hogy nincs más jövedelme a GYES-en kívül a jövedelem megállapításánál lényegtelen.
Önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül az a jövedelem, amelyet a magánszemély ingó vagyontárgy gazdasági tevékenység keretében történő átruházása során szerez.
Gazdasági tevékenység: valamely tevékenység üzletszerű, illetve tartós vagy rendszeres folytatása, független formában, ellenérték fejében.
A fentiekből egyértelmű, hogy ha rendszeres értékesítésről van szó, akkor beszélhetünk gazdasági tevékenysértől!
Azonban, ha a bevétel az adóév elejétől összesítve nem haladja meg a 600 ezer forintot, nem kell vizsgálni az üzletszerűséget, akkor nem önálló tevékenységből származó jövedelemről beszélünk, hanem ingóság értékesítésáről ami viszont 200 ezer Ft jövedelemig adómentes!
Összességében elmondhatjuk, hogy először meg kell nézni az éves bevételt. Ha meghaladja a 600 ezer Ft-ot akkor önálló tevékenységből származó jövedelemként adózik.
Amennyiben nem éri el a 600 ezer Ft-ot akkor ingóság értékesítéséről beszélhetünk, ami viszont 200 ezer Ft jövedelemig adómentes, 200 ezer Ft felétt pedig 16% Szja kötelezettség terheli.
Legfrissebb
- 2025. április 18. Kedvező változások a mérlegképes könyvelő képzésünkön!
- 2025. április 18. Szabadabb tanulási lehetőség az adótanácsadó képzésünkön!
- 2025. április 15. Mérlegbeszámoló gombnyomásra – vagy mégsem?
- 2025. április 15. A kiegészítő melléklet margójára – mennyi, és kié a cég pénze?
- 2025. április 07. Pénztárgépek a fellegekben – megjelent az e-pénztárgépekről szóló rendelet