Minden, amit a self care-ről tudni érdemes
Mostanában nagyon sok hangsúly van a self care gyakorlatán. Szinte már egy trendnek is hihetné az ember, hiszen sokszor az influencerek vagy egyéb közösségi médiában ismert emberek szájából hangzik el ez a fogalom.
Viszont ez ne tévesszen meg minket. A self care jelentős pozitív hatással van a mentális egészségünkre, ezért nemcsak egy trend, hanem egy szükséglet. Ebben a cikkben elolvashatod, hogy mit érdemes tudni róla.
Mi az a self care?
Sokan félreértik ennek a fogalomnak a jelentését. A self care nem azt jelenti, hogy a mentális egészségünk érdekében önzőnek és kritikusnak kell lennünk másokkal szemben. Hanem azt jelenti, hogy időt szakítunk magunkra a hétköznapok rohanásában.
Hiszen a 21. században az ember elfoglaltabb, mint valaha. Sokszor nincs ideje arra, hogy megpihenjen vagy olyan dolgot csináljon, amiben őszinte örömét leli.
A self care gyakorlata pont ezeket a tevékenységeket foglalja magában. Nagyon sokan azt gondolják, hogy ez időpazarlás és felesleges. Nem hibáztatunk érte, ha esetleg te is úgy vagy vele, hogy a hétköznapok teendői sokkal fontosabbak, mint a pihenés.
Viszont azt is érdemes figyelembe vennünk, hogy ha megfelelő időt szánunk magunkra, akkor a hétköznapok teendőit is sokkal effektívebben tudjuk elvégezni. Ráadásul az életünk minősége is nőhet, ha olyan tevékenységekre is időt szakítunk, amik őszintén örömet okoznak nekünk, kikapcsolóan hatnak ránk.
A pandémia közben és után különösen fontos megfelelő időt szánni magunkra
A self care gyakorlata pozitívan hat a mentális egészségünkre, amit az elmúlt évek alapvetően is megviseltek. Egy felmérés szerint 30%-kal több felnőtt tapasztalt 2021 januárjában szorongásos vagy depressziós tüneteket, mint 2019 januárjában[1].
Ez egy nagyon súlyos adat, hiszen ez a növekedés akár még sokkal nagyobb is lehet. Ennek az oka az, hogy még mindig tabu övezi a mentális betegségeket, ezért sokkal kevesebben kommunikálnak az mentális egészségük romlásáról.
A nehéz helyzetekben a magunkra fordított idő nagyon sokat segíthet abban, hogy rendbe jöhessünk. Összeszedtünk pár olyan időtöltést, amiknek segítségével a hétköznapok rohanásában is időt szakíthatsz magadra.
Milyen tevékenységek minősülnek self care-nek?
Bármilyen aktivitás, amit szívesen csinálsz
Van olyan dolog, aminek ugyan nincs gyakorlatilag haszna, de még a gondolata is boldogsággal tölt el? Amit nem azért csinálsz, mert kell, hanem azért, mert őszintén élvezed csinálni?
Ha a válaszod elsőre az, hogy nem, az sem baj. Kísérletezz különböző hobbik kipróbálásával: például olvasással, fotó szerkesztéssel, varrással, szereléssel vagy bármilyen elfoglaltsággal, ami eszedbe jut. Teljesen mindegy, milyen aktivitást választasz, az egyetlen dolog ami fontos, hogy szeresd csinálni.
Apró dolgok, amikkel megédesíted a nehéz napokat
Minden olyan tevékenység ide sorolható, amik kikapcsolnak téged. Ez lehet egy lassú séta a parkban. Ez lehet egy habos-babos, illatos fürdő. Ez lehet egy olyan zene hallgatása, ami teljesen ellazít téged, vagy akár egy masszázs.
Terápiára járás
Ez a módszer különbözik az előbb felsoroltaktól, hiszen általában nem tölti el kellemes érzéssel az embert, hogy teljesen megnyíljon valakinek a problémáiról. Viszont, ha rendszeresen jársz pszichológushoz, olyan háttérben meghúzódó problémákra is rávilágíthat az életedben, amik nagyon rossz hatással vannak a mentális egészségedre.
Ha tudatosulnak benned ezek a dolgok, akkor szakember segítségével tehetsz azért, hogy ne befolyásolhassák ezek a problémák az életedet többé – vagy hogy lényegesen csökkenjen a negatív befolyás.
De akár az is segíthet, ha elmélyedsz magadban és a személyiségedben. A Pallas 70 Személyiségfejlesztés E-képzése segíthet neked abban, hogy felfedezd azon részeidet, amik a sok teendő miatt háttérbe szorultak. Ez a kurzus neked szól, ha…
- úgy érzed, hogy megakadtál egy élethelyzetben és tanácstalan vagy
- életvezetési problémáid vannak
- hatékonyabban szeretnél kommunikálni
- önismeretedet szeretnéd fejleszteni
- személyiséged fejlesztése által szeretnél előbbre lépni.
Ha felkeltettük az érdeklődésed, itt tudsz jelentkezni.
[1] KFF: The Implications of COVID-19 for Mental Health and Substance Use - https://www.kff.org/coronavirus-covid-19/issue-brief/the-implications-of-covid-19-for-mental-health-and-substance-use/