Álláskeresés nyáron
Sokan úgy gondolják, hogy nyáron nem érdemes állást keresni, s inkább eltolják szeptemberre a munkahelyváltás, vagy álláskeresés idejét. Persze érthető, hogy egy átpihent, átstrandolt nyár csábítóbb lehet, de bizony a munkaerő-piac nyáron sem áll le teljesen, így aki ilyenkor is figyel, s aktívan keres, könnyen megcsípheti azt az álomállást, amire várt eddig.
Sokan arra hivatkoznak, hogy a HR-esek és a főnökök is nyaralni mennek, így teljesen felesleges pályázni, mert úgysem születik semmilyen érdemleges döntés, illetve sokkal kevesebb álláshirdetés közül lehet válogatni. Ez részben igaz, a toborzás-kiválasztás folyamata akár hetekkel is lehúzódhat, hogyha nincs ott a döntéshozó a cégnél, de ugyanígy az álláskeresők is nyaralnak, azaz kevesebb pályázat érkezik be a hirdetésekre, így akár sokkal kisebb konkurenciával kell számolnunk, ha mi továbbra is pályázunk rendszeresen.
A fenti gondolkozásmód másik kritikája pedig az, hogy az álláskeresés nem kizárólag a hirdetések böngészéséből és önéletrajzok küldözgetéséből áll. A nyári uborkaszezont érdemes például arra használni, hogy az elavult, nem igazán aktuális önéletrajzunkat felturbózzuk, új motivációs levelet írjunk, új pályázati fényképet készíttessünk, s a közösségi oldalakon is felfrissíthetjük a profilunkat. A Linkedinen például hetekbe telik, míg az alap szinten kitöltött profilunkból egy erős, megfelelő pályázói profil lesz, ami sok-sok ismerőssel rendelkezik, ami ugye tudjuk, hogy elengedhetetlen a közösségi kapcsolatépítéshez. Ha most kezdtük az álláskeresést, a legnépszerűbb álláshirdető portálokra való regisztrálás is időbe telik, így ezt is kalkuláljuk bele a teendőink közé.
További hasznos tipp, hogy a nyarat álláskeresőként tanulásra, a tudásunk felfrissítésére, vagy új ismeretek megszerzésére is használhatjuk. Ha az általunk kinézett álláshoz egy erős, magabiztos nyelvtudás kell, a miénk pedig igencsak megkopott és passzívvá vált az elmúlt években, egy nyári gyors nyelvtanfolyammal vagy egy idegen országban tett nyaralással rögtön nagyon sokat tehetünk, hogy ezen a téren behozzuk a lemaradást. Különböző szakmai ismeretek elsajátítására is megfelelő idő ez, tanuljunk valami újat, ami hasznos lehet a későbbiekben a szakmánkban.
A nyári koncertek, fesztiválok, esti kellemes programok a kapcsolatépítést is elősegítik, új ismeretségek kötésével, régi, kissé elhanyagolt kapcsolatok újraépítésével szintén sokat tehetünk azért, hogy gyorsabban az álomállásban landolhassunk. Akár nyaralás során is szerezhetünk új információkat, nem kell feltétlenül azt elvárni, hogy a következő munkaadónkkal találkozzunk, az is elég, ha egy olyan embert ismerhetünk meg, aki mesél a saját szakmájáról, arról, hogyan került oda, mi érdekes benne, mik a jövőbeli lehetőségek, mit szeret, mit nem szeret benne, mik a kihívások. Ha ez a számunkra is érdekes szakmai terület, a következő interjúnkon ezekkel az információkkal sokkal tájékozottabb és felkészültebb pályázónak tűnhetünk.
Érdemes nyáron a rövidebb, időszakos álláslehetőségeket is elfogadni, részben, hogy ne legyen túl nagy üres időszak a szakmai önéletrajzunkban, másrészt pedig nem tudhatjuk, hogy nem-e lesz az időszakos ajánlatból állandó, ha megismerek és megkedvelnek minket. Pályakezdőként abszolút kötelező szinte minden lehetőség megragadása, hogy bizonyítsuk, már van némi tapasztalatunk a munka világában, tudunk dolgozni, felelősséget vállalni, munkaidőt betartani, ha nem is pont a végzettségünkhöz illeszkedő a munka jellege. A semmilyen munkatapasztalatnál még mindig jobb a nem pontosan szakmába vágó és néhány hónapos tapasztalat is!
Legyünk résen a nyaralás alatt is. Ha egy állásra beadtuk a pályázatunkat, de nyaralni mentünk, figyeljük az e-maileket és a telefonunkat, s a nem fogadott hívásokat hívjuk vissza. Meglehet, míg a többi pályázó a nyaralása alatt nem reagál, s így nem kap interjú-meghívást, mi a nyaralásunk utáni napon már állásinterjúra megyünk, mert elérhetőek voltunk, s fogadtuk a megkereséseket. Manapság már egy okostelefon elég az összes álláskeresési feladathoz, az álláskereső portálok applikációit letöltve bárhonnan, bármikor tudunk jelentkezni, pályázati anyagot küldeni, az e-mailjeinket is el tudjuk olvasni a tengerparton, vagy este a szállodában, így nem leszünk elérhetetlenek akkor, amikor érdeklődnek irántunk.
És a legfontosabb: ha mindezzel megvagyunk, merjünk pihenni, relaxálni, lazítani. Sok munkanélküli végig stresszeli a nyarat, azon izgulva, hogy nem lehet állást keresni az uborkaszezonban, s csak még jobban behergeli magát az amúgy sem szívderítő helyzetébe. Ha megtettük lelkiismeretesen, amit lehetett, merjünk strandolni, pihenni, programokat szervezni, feltöltődni. Lebarnulva, kisimulva, D vitaminnal feltöltődve sokkal jobban fog menni a következő állásinterjú, s ki tudja, lehet épp a tudatosan közbeiktatott pihenés miatt leszünk sokkal jobban koncentráltak, s így sikeresebbek, meggyőzőbbek is a következő bemutatkozáskor.