December 11. - Számviteli tipp: Folyamatos szolgáltatás, eltérő teljesítési időpont a számvitelben é
Az Áfa tv. szerinti teljesítési időpont és a számviteli előírások szerinti teljesítési időpont eltérhet egymástól folyamatos teljesítésű szolgáltatás és időszaki elszámolás esetén. Ilyen esetben kérdés lehet, hogy melyik évre kell könyvelni a számlakiállítónál és a befogadónál az ügylet nettó értékét és az áfa összegét.
A számviteli előírás teljesítési időszakról szól, teljesítési időszak viszont a beszámolási időszak (január 1-december 31.). Ezért, ha éven belül van az eltérő időpont, akkor nem jár el jogellenesen a társaság, ha az Áfa tv. szerinti teljesítési időponttal rögzíti a számviteli elszámoláshoz szükséges adatokat is. A problémát jellemzően akkor jelent az elszámolás, ha a számviteli teljesítési időpont az üzleti éven belül van, például december 31-e, míg az Áfa tv. szerinti teljesítés (az ellenérték megtérítésének időpontja) pedig az üzleti évet követő naptári évben.
Ilyenkor a teljesítésről kiállított számlát a számla kiállítójának a lezárásra kerülő üzleti évre kell árbevételként elszámolnia, míg a számla címzettjének is a lezárásra kerülő üzleti évre kell beszerzésként, költségként elszámolnia: akkor is, ha a számlát csak az üzleti évet követő naptári évben állítják ki. A számla címzettjénél akkor is kell könyvelni, ha a teljesítésről nem kapott még számlát (nem számlázott szolgáltatás). A kiállított számlának tartalmaznia kell az áfát is, amely azonban nem az üzleti évben fizetendő, és nem az üzleti évben helyezhető levonásba.
Könyvelni azonban kell, a számla kibocsátójánál a számviteli teljesítési időponttal egyéb kötelezettségként (479. Különféle rövid lejáratú egyéb kötelezettségek), a számla címzettjénél egyéb követelésként (368. Különféle egyéb követelések).
Amikor az üzleti évet követően, az Áfa-tv. szerinti teljesítés megtörtént, az áfát az áfa-bevallásban szerepeltetni kell, akkor a számla kibocsátója a fizetendő áfát átvezeti az adóhatósággal szembeni kötelezettség számlára: T 4799 - K 467, a számla címzettje az előzetesen felszámított áfát az adóbevallásban levonásba helyezi (T 466 - K 368).
Ha a számviteli teljesítési időpont az üzleti évet követően van, az Áfa-tv. szerinti teljesítés pedig a számviteli elszámolás évét megelőzi (üzleti éven belüli számlakibocsátás, az üzleti évet követő évben befejeződő szolgáltatás), értelemszerűen az előzőek figyelembe vételével kell eljárni. A számla kiállítója a lezárandó üzleti évre árbevételt általában nem számolhat el, de a fizetendő áfát az áfa-bevallásában el kell számolnia.
Ezért az Áfa-tv. szerinti teljesítési időponttal (tehát az üzleti évre) könyveli a kibocsátott számlát az általános előírások szerint: T 311 - K 91-92, 467, majd az árbevételként elszámolt összeget időbelileg elhatárolja (T 91-92 - K481. Bevételek passzív időbeli elhatárolása), és az időbeli elhatárolást a következő üzleti évben szünteti meg (T 481 - K 91-92).
A számla címzettje beszerzést, költséget a lezárásra kerülő üzleti évre általában nem számolhat el, de az előzetesen felszámított áfát az áfa-bevallásában levonásba helyezheti.
Az Áfa-tv. szerinti teljesítési időponttal a számla címezettjénél (tehát az üzleti évre) könyvelni kell a befogadott számlát az általános előírások szerint: szolgáltatás esetén: T 53, 466 - K 454, majd azt időbelileg el kell határolni: T 3923. Költségek, fizetett kamatok, egyéb ráfordítások elhatárolása - K 523, majd az időbeli elhatárolást a következő üzleti évben kell megszüntetni: T 523 -K 3923.