A Kúria ítélete: jogszerűen felhasználhatók a büntetőeljárás tanúvallomásai az ellenőrzési ügyekben

Egy korábbi ügyben a Kúria jogszerűnek ítélte azt az adóhatósági döntést, amely egy kiterjedt mobiltelefon-kereskedelmi számlázási láncolat feltárását követően megtagadta egy gazdasági társaság áfalevonási jogát. Az ügy egyik legfontosabb kérdése az volt, hogy felhasználhatók-e az adóeljárásban egy még folyamatban lévő büntetőeljárás során keletkezett tanúvallomások.

A legfelsőbb bírói fórum döntése alapján felhasználhatók, amennyiben azok jogszerűen kerültek beszerzésre, és az adózó tisztességes eljáráshoz fűződő jogai maradéktalanul érvényesülnek.

Az ügy előzménye egy, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal által lefolytatott áfaellenőrzés volt. A vizsgálat egy bűnügyi jelzés nyomán indult, ahol a hatóság egy több gazdasági társaságot érintő számlázási láncolatot tárt fel. A lánc működése az volt, hogy nagy értékű mobiltelefonokat szereztek be más uniós tagállamokból magyar gazdasági társaságok, majd azokat belföldön úgy számlázták tovább, hogy az értékesítések után fizetendő áfát nem fizették meg. A számlázási lánc végén álló vállalkozások ezt követően a készülékeket más uniós tagállamokban letelepedett adóalanyok részére értékesítették tovább, miközben a korábbi ügyletek során meg nem fizetett áfát jogosulatlanul levonásba helyezték, illetve visszaigényelték. A számlázási láncban így a többszöri átszámlázás ellenére végig a külföldi beszerzési árnál alacsonyabb nettó áron történt a termékek értékesítése, így a lánc közösségi vevői is a közösségi nagykereskedői nettó eladási árak alatt szerezték meg a telefonokat. Az árelőnyt (a közösségi nagykereskedelmi áraknál alacsonyabb árat) a meg nem fizetett áfa biztosította.


Ez a tartalom Prémium Tagsághoz kötött.

Az előfizetés aktiválása után korlátlanul hozzáférhetsz az összes prémium tartalomhoz, mindössze havi 5 700 Ft:

  • Szakcikkek
  • Szakmai kiadványok
  • Mérlegképes továbbképzés videók
  • Workshop videók
  • + 20 kreditpont az aktiváláskor és minden évfordulón
    A kreditpont az előfizetés megkötésekor és évfordulóján kerül jóváírásra, és E-Learning formában történő továbbképzésekre használható fel.