Felmondás közös megegyezéssel

Repka Ágnes

Szerző: Repka Ágnes

HR szakértő, munkajogi szakokleveles tanácsadó

Korábban Magyarország piacvezető személyzeti szolgáltató cégének management tagjaként a munkaerő-közvetítés és fejvadászat országos fejlesztése, irányítása volt a feladata. Emellett tréneri és szakmai mentori tevékenységet végzett sok éven keresztül. Jelenleg szabadúszóként vállalatoknak, alapítványok részére végez HR és munkajogi tanácsadást, magánszemélyek részére pedig munkajogi és karrier-tanácsadást. Szabadidejében munkajogi és karrier-tanácsadó blogot vezet kismamáknak, édesanyáknak két könyve jelent meg a kismamákat, kisgyermekes édesanyákat a munkahelyen megillető jogokról, több fórumon publikál és ad elő rendszeresen.

Sokszor hallom az engem kérdező anyukáktól ezt a kifejezést: felmondás közös megegyezéssel.

Hogy ezt ajánlották nekik, s nem tudják, mit tegyenek, mi jár nekik. “Felmondtak közössel” írja nekem egy ismerősöm nemrég. Én pedig – következetesen ragaszkodva ahhoz az elvemhez, hogy fogalmazzunk pontosan, ha munkajogról van szó – állandóan javítgatom az anyukákat: olyan, hogy felmondás közös megegyezéssel, nincs!

Legalábbis a munkajogban nincs ilyen. Persze, ettől mondhatja a munkáltatód, hogy itt a felmondás közös megegyezéssel, írd alá, de ettől ez még nem létezik. Mi van akkor tehát ilyenkor?

 

Felmondás közös megegyezéssel – fogalmi zavarok, tegyük tisztába őket!

Van felmondás. Ebből lehet munkáltatói, munkavállalói és azonnali hatályú (ez utóbbival is mindkét fél élhet). Ezek mindegyike írásos, egyoldalú jogviszony megszüntetést jelent, azaz az egyik fél eldönti, hogy nem akarja tovább fenntartani ezt a munkaviszonyt, s ezt írásban közli a másik féllel. A másik félnek nem kell beleegyeznie, ez az egyoldalúság lényege, csak átnyújtom, átveszik, és kész.

Hogy egy kicsit nosztalgiázzunk is: a munkáltatói felmondásnak régen rendes felmondás volt a neve, az azonnali hatályúnak meg rendkívüli. Így már ismerős, ugye?

Emellett létezik a közös megegyezéssel történő munkaviszony megszüntetés. Ez  -ahogy a nevében is benne van – közös akaraton alapszik, mindkét fél beleegyezik, akarják, kívánják, saját akaratukból írják alá. Ha csak az egyik akarja, akkor az nem közös megegyezés, s nem írjuk alá :-)


Akkor mi a felmondás közös megegyezéssel?

Ez annak a formának a köznyelvben elterjedt neve, amikor a munkáltató el akarja küldeni a munkavállalóját, de nem munkáltatói felmondással, hanem közös megegyezéssel. Hogy miért? Mert nem kell így indokolni, s ha nincs indoklás, minimálisra csökken annak az esélye, hogy megtámadja a munkavállaló a közös megegyezést. Azaz a munkáltató biztonságban tudhatja magát. (Van lehetőség a közös megegyezést is megtámadni, de nem a benne lévő indok miatt, hanem kényszerítés, fenyegetés miatt.)

Mellesleg közös megegyezésnél nem ír elő kötelező jelleggel végkielégítést és hosszabb felmondási időt a törvény, így van olyan munkáltató, aki eleve kevesebbről indít ilyenkor, hiszen miért ne próbálkozna be? Hátha elfogadja a munkavállaló, mert hát ez egy felmondás közös megegyezéssel…

 

Mit tegyél ilyen esetben?

Ha eléd teszik a papírlapot, azzal a mondattal, hogy ez itt egy felmondás közös megegyezéssel, kérj segítséget, kérj időt, kérj tájékoztatást. Jogod van hozzá! Ha nem vagy biztos benne, semmilyen közös megegyezést ne írj alá! SOHA! Inkább fuss két-három kört, mint hogy egy felmondás közös megegyezéssel nevű partizánakció miatt több havi bért veszíts!